Tapusi bērnu animācijas filma “Vydsmuižys Annužys

22.11.2023

Projekti

89 bērni 6 meistarklasēs 9 skolotāju vadībā jūnijā sāka un novembrī pabeidza veidot animācijas filmu “Vydsmuižys Annužys acim...”, kura savu pirmizrādi piedzīvoja 11. novembrī plkst. 17.00 Viļānu kultūras namā.

Viļānu Mūzikas un mākslas skolas atbalsta biedrību organizēt filmiņas tapšanu ir iedrošinājusi  biedrības “Latgolys etnografiskuo viestnīceiba” vadītāja,  Vydsmuižas tautastērpā tērptās lellītes  izveidotāja Iveta Seimanova. “Izglītojošs materiāls dažāda vecuma  bērniem – kur ietverta gan  etnogrāfija, gan kultūrvēsture, novada identitāte un vecie amatu stāsti ar neiztrūkstošu dzīvesziņu un tradīciju”, tā par savu etnogrāfisko un etnoloģisko stāstu izstādē “Lobs ar lobu sasatyka”, kas ir 50 Latgales tautumeitas 25 čemodānos, stāsta Iveta. Tā animācijas filmiņā Vydsmuižas Annuža nostājoties pa vidu Rēzeknes Madaļai un Silajāņu Ilžai, tautasdziesmas “Treis muoseņas” pavadījumā, stāsta par Latgales tautastērpu, tā tapšanu, dzīvi, un valkāšanu mūsdienās. Annužai – filmiņā Agatei un Ansim, latgaliešu kultūras un sadzīves vērtības atainot palīdz zīmēts kaķītis un sunītis, Viļānu, Galēnu, ceļa A12, Rīgas un lidostas ainavas, skati un tēli, aktieru skati un dialogi latgaliešu valodā. Kā ierasts, Viļānu Mūzikas un mākslas skolas atbalsta biedrības filmiņās, ir skaidrojoši titri angļu valodā.

Pirmizrādē šo darbu skatījās un vērtēja paši filmas veidotāji, viņu ģimenes, draugi un atbalstītāji, viļānieši un galēnieši. Vai izdevās? Vai nolasījās? Pašiem šķiet, ka paveicām iecerēto cik vien labi tas ir iespējams. Filmiņas patriotisko iezīmi pastiprināja Lāčplēša dienas noskaņas klātbūtne, postfolkloras grupas “Rikši” dāvātā Latvijas mīlestības milzīga deva.  Īpaši emocionāls brīdis 11. novembra vakarā bija ilgstoši applausi un ovācijas pēc filmiņas noskatīšanās. Filmas  “Vydsmuižys Annužys acim...” pirmizrāde kļuva par gaišu Latvijas patriotu nedēļas ieskandinātāju, visu paaudžu vienotāju un saliedētāju.

Par filmiņas tapšanu esam pateicīgi:

 1. VALSTS KULTŪRKAPITĀLA FONDA MĒRĶPROGRAMMAS LATVIEŠU VĒSTURISKO ZEMJU ATTĪSTĪBAS PROGRAMMA Latgales kultūras programmai 2023 un biedrībai  “Latgales reģiona attīstības aģentūra”
 2. Rēzeknes novada domei un Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldei.
 3. Viļānu Mūzikas un mākslas skolai, Viļānu kultūras namam.
 4. Jūrmalas Brīvdabas muzejam, Jūrmalas Mākslas skolai.
 5. Scenārija virzītājai, tērpu darbnīcas vadītājai Ivetai Simanovai.
 6. Animatorei Dacei Liepai un viņas komandai Silvai Utānei, Anitai Ozoliņai.
 7. Gleznošanas meistarklases vadītājai Maijai Podniekai.
 8. Skaņdaru darbnīcas vadītājiem Kristapam Višam un Birutai Vigupei.
 9. Latgaliešu runas darbnīcas vadītājai Anitai Vulānei.
 10. Scenārija darbnīcas vadītājai Mārai Liniņai.
 11. Tekstu korektorei Marutai Latkovskai.
 12. Tulkam Evitai Lisovskai.
 13. Skaņu ierakstu studijai IK "Lat audio" un  Jurim Ruļukam
 14. Biedrība "Attīstības un inovāciju mācību centrs" un Ievai Vītoliņai par video filmēšanu un aparatūru.
 15. SIA "ANIMLAB" un  Mārtiņam Veļam par filmas tehnisko montāžu.
 16. Brīvprātīgajiem atbalstītājiem: Jānim Elijam Seimanovam, Laurai Seimanovai, Tristanam Seimanovam, Lanai un Mārtiņam Plociņiem, Inesei Jefimovai, Evitai Klīdzējai un Jurim Svilānam, Aigai Ancānei, Vivitai Skurulei, Jānim Indānam, Olgai Čuhnovai, Ingai  Zundai.
 17. 89 filmas veidotājiem – Viļānu Mūzikas un mākslas skolas  un “Latgolys etnografiskuo viestnīceiba”  bērniem un viņu vecākiem.

Sagatavoja Inta Brence, projekta vadītāja

Click to listen highlighted text!