Viļānu novadpētniecības muzejā top rekonstruētais 19. gs. Viļānu meitenes tērps  

22.03.2022

Kultūra

Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas MUZEJU NOZARES ATTĪSTĪBAS PROGRAMMA projektu konkursā 2022. gada sākumā finansiālu atbalstu saņēma arī Viļānu Novadpētniecības muzeja izstrādātais projekta pieteikums „Viļānu Novadpētniecības muzeja krājuma un ekspozīcijas bagātināšana „Pagātnē rodam nākotni ” otrais posms””.

Projekta mērķis ir sekmēt muzeju nozares attīstību, balstoties uz zinātniskās izpētes rezultātos paplašinātajām Nacionālā muzeju krājuma izmantošanas iespējām. Projekta rezultātā tiks izgatavota Viļānu meitenes 1830.-1840. gadu tērpa rekonstrukcija. Amatniekiem, kas darinās tērpu, konsultācijas par apģērba rekonstrukciju sniegs Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētniece Dr. art. Ieva Pīgozne 

"Tautas tērps tiks izstrādāts zinātniska pētījuma rezultātā, balstoties uz aculiecinieka aprakstu, muzeju krājumos glabātajām apģērba daļām un ikonogrāfiskajiem avotiem," pastāstīja Dr. art. Ieva Pīgozne. "Tas būs visaugstākās kvalitātes amatniecības darinājums, atbilstoši sava laika amatniecības tradīcijām, prasmēm, izmantotajiem materiāliem un izgatavošanas tehnikām, darināts tādā pašā veidā, kā šādi tērpi tika darināti pirms 200 gadiem: visas tērpa daļas būs roku darbs! Latvijas muzejos nav neviena 19. gadsimta apģērba atdarinājuma, kurā, piemēram, krekla un priekšauta audums ir austs ar rokām nepieciešamajā platumā un ar ieaustiem rakstiem, papildināts ar knipelēšanas tehnikā darinātām mežģīņu rekonstrukcijām; nav nevienu brunču, kuri būtu izšūti ar pērlītēm. Latvijas muzejos arī nav neviena kvalitatīva Latgales tērpa komplekta, kurā būtu ievērots hronoloģiskais princips." 

Vēsturniece uzsvēra: "Tas būs pirmais augstas kvalitātes Latgales tautastērpa komplekts, kāds radīts kopš šādus tērpus beidza valkāt 19. gadsimtā. Latvijas muzejos nav neviena pilna 19. gadsimta tērpa komplekta, kuru būtu vienā laikā valkājis viens cilvēks. Ir tikai dažādu cilvēku dažādos laikos valkāti apģērba gabali, no kuriem vēlāk 20. gadsimtā ir izveidoti komplekti. Šis būs pirmais komplekts, kurš būs balstīts uz aculiecinieka pilnu tērpa aprakstu, tādā veidā tiks ievērots apģērba gabalu attīstības hronoloģiskais princips, kad vienā komplektā apvienoti tieši tādi apģērba gabali, kas valkāti vienlaicīgi."

Rekonstruētais tērps varēs kalpot par pamatu ikvienam sava tautastērpa komplekta izveidošanā, ceļot Viļānu novada iedzīvotāju pašapziņu. Projekta ietvaros tiks organizēta tikšanās ar Ievu Pīgozni „Apģērbs 19.gs. 30.-40. gados Viļānu novadā”.

Projekta kopējais budžets ir 5765,04 EUR, t. sk. VKKF budžeta finansējums 5000,00 EUR. 

 

Margarita Skangale
Viļānu Novadpētniecības muzeja vadītāja

Vizualizācijas autore: Laura Pīgozne

krasainais logo
Click to listen highlighted text!