Aicinām apmeklēt Latgales podnieku dienas 2011!

Publicēts 09.04.2011

No 27. līdz 30. aprīlim Rēzeknes novadā ar jaunu spožumu daudzkrāsainos toņos iemirdzēsies tradicionālās „Latgales podnieku dienas”, kuru galvenais rīkotājs ir Rēzeknes novada pašvaldība. Svētku ietvaros paredzēts plašs pasākumu klāsts – durvis vērs podnieku darbnīcas, notiks izstādes un teorētiskie lasījumi, podnieki kurinās keramikas cepļus, lai pēcāk no tiem ņemtu ārā brīnumus, kas radušies, mālam un ugunij apvienojoties ar meistaru radošo iedvesmu.

Apmeklēt Podnieku dienu pasākumus aicina arī tautas lietišķās mākslas studijas „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītājs Andris Ušpelis: „Tā ir unikāla iespēja sastapt meistarus, kuri, pastāstot un parādot, dalīsies sava amata noslēpumos. Tikai pašam redzot, kā parasta māla pika pārvēršas par „uhh” kādu darbu, var apzināties podniecības lielo vērtību!” A.Ušpelis gan brīdina, ka Podnieku dienu ietvaros apmeklētājiem nav iespējas redzēt visu procesu – no sākuma līdz beigām. „Podniekam jāveic daudz dažādi darbi – māla gatavošana, virpošana, glazēšana, kurināšana. Ir lietas, ko var darīt paralēli, bet, pieņemsim, tad, kad kurina cepli, visa uzmanība tiek veltīta tikai tam. Toties blakus būs podnieki, kuri visu varēs izstāstīt un paskaidrot,” stāsta A.Ušpelis.

Šogad centrālais podnieku dienu ceplis 29.aprīļa vakarā tiks iekurts Vogulu darbnīcā „Ceplīši”. Tajā savus darbus apdedzinās senā amata meistari no visas Latgales, lai nākamās dienas rītā lūkotu, kādas pārvērtības paveikusi uguns, un vēl siltas no cepļa mutes ņemtu ārā vāzes, krūzes, bļodas un krūkas.

Pats „Ceplīšu” saimnieks Voldemārs Voguls dažādas figūriņas no māla sācis veidot jau divu gadu vecumā. Sasniedzot 24 gadus, podnieka amatā sācis darboties profesionāli. Keramikas cepli Voldemārs uzbūvēja savu vecāku mājās “Ceplīši”. Šobrīd, pateicoties viņa zināšanām, prasmēm, materiāla izjūtai un talantam, mākslas recenzenti viņa darbus ir nodēvējuši par “mūsdienīgiem darinājumiem, uzlādētiem ar pagātnes pieredzi un pašatklāsmi”. Savas prasmes Voldemārs ir iemācījis arī saviem dēliem – dvīņiem Jānim un Mārim. Šobrīd keramiķu darbnīcā top gan krāsainā, gan melnā keramika. Meistaru darbos jūtams pamatīgums un stabilitāte, par ko vēlreiz pārliecināties būs iespēja, apmeklējot ceļojošo Latgales keramikas darbu izstādi Lendžu kultūras namā.

Svētku kulminācija – „Latgales podnieku dienu 2011” izstādes atklāšana – notiks 30. aprīlī Latgales Kultūrvēstures muzejā. Meistariem tā ir regulāra atskaite par paveikto, savukārt apmeklētājiem – iespēja apskatīt un novērtēt labākos Latgales podnieku gada garumā tapušos, varavīksnes krāsām bagātos, darbus.

Ielūkojieties arī Jūs Latgales podnieku dienu pasākumu programmā un atrodiet laiku pacilājošam pārdzīvojumam, ko sniegs no mūsu senču mantotā amata prasmju iepazīšana!

Attēlā: atvērto durvju diena pie Voldemāra Vogula (2010.gads)

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0