Jaunieši var vairāk!

Publicēts 21.07.2015

Ar radošām idejām jūlijā ir noslēgusies interaktīvā programma jauniešiem „Tu vari vairāk!”, kuru Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Rēzeknes nodaļa. Interaktīvās programmas noslēgumā jauniešiem ir iespēja piedalīties biznesa plānu konkursā „Laukiem būt!”, iegūstot naudas balvas sava biznesa uzsākšanai vai attīstībai. Programmā piedalījās jaunieši no Rēzeknes un Viļānu novadiem, gūstot vērtīgas atziņas un stimulu, kā uzsākt savu uzņēmējdarbību, kā veidot to konkurētspējīgu un patērētājam pievilcīgu.

Interaktīvā programma iesākās ar informatīvo dienu, kuras laikā jauniešiem tika dota iespēja tikties ar cilvēkiem, kas aktīvi darbojas uzņēmējdarbības pasaulē, gan vadot savus uzņēmumus, gan palīdzot jaunajiem uzņēmējiem. Par aktīvu sadarbību un jaunatnes integrāciju novada sabiedriskajā dzīvē, pasākuma dalībniekus informēja Rēzeknes novada jaunatnes lietu speciālists, savukārt VAS „Latvijas Attīstības finanšu institūcijas „Altum”” vadītāja stāstīja par finanšu piesaistes iespējām savas uzņēmējdarbības attīstībai. Domāt radoši un inovatīvi, jauniešus mudināja Latgales biznesa inkubatora „Ideju viesnīca” vadītāja Aija Vanaga, pastāstot arī par biznesa inkubatora priekšrocībām jaunajiem uzņēmējiem. Ar savu veiksmes stāstu, pozitīvo attieksmi pret to, ko tu dari, par uzdrīkstēšanos un milzīgu apņēmību, savā pieredzē dalījās 2014. gada konkursa „Laukiem būt!” laureāts Artis Kronītis. Pēc informatīvās dienas jaunieši piedalījās mācībās piecu dienu garumā, tiekoties ar pieredzējušiem lektoriem un uzņēmējiem.

Domāt mazliet atšķirīgāk no ierastā, veidojot krust-idejas, meklējot un analizējot savu biznesa ideju, jauniešus iedrošināja SIA „ArGaumi” starptautisko projektu vadītāja Marika Rudzīte-Griķe. Visas dienas garumā, aktīvi darbojoties kopā, tika ģenerētas idejas, to mērķi, uzdevumi un attīstība. Par veiksmīga mārketinga koncepcijām, par sava produkta virzīšanu tirgū un reklāmu, jauniešiem savu skatījumu sniedza Rēzeknes Augstskolas Mg.oec. lektore Iveta Dembovska. Turpmākajā apmācību procesā plašāku informāciju par uzņēmējdarbības plānošanu, uzņēmuma reģistrēšanas procesu, kā arī par biznesa plāna izstrādi sniedza LLKC Rēzeknes nodaļas uzņēmējdarbības konsultants Artūrs Šķesters, savukārt par grāmatvedības teorētisko un praktisko iemaņu pielietošanu sava uzņēmuma darbībā stāstīja LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja grāmatvedības konsultante Sanita Kovaļenko.

Piedaloties ne tikai teorētiskajās, bet arī praktiskajās nodarbībās, tiekoties ar dažādu nozaru uzņēmējiem, jaunieši guva vērtīgas atziņas. Viesojoties Kārsavas novadā, mācību dalībnieki tikās ar modes salona „LAGU” īpašnieci Guntu Nagli, kas 2012. gadā ir piedalījusies konkursā „Laukiem būt!”. Pabeigusi studijas Dānijā, iegūstot augstāko izglītību apģērbu dizainā, spēj pierādīt, ka mērķtiecīgi ejot uz savu mērķi, var gūt ievērojamus panākumus. Gunta Nagle Kārsavā ir izveidojusi savu modes salonu ar īpaši izstrādātu logo, kur tiek piedāvāti apģērbu šūšanas pakalpojumi sievietēm, viens no tuvākajiem nākotnes plāniem Guntai ir izstrādāt arī savu apavu līniju. Guntas apģērbi ir darināti ar īpašu rūpību, pieejot katra klienta vēlmēm un izstrādājot individuālu dizainu par ļoti pieņemamām cenām. Gunta uzsvēra „nav jau nozīmes, kur ražot, vai tie ir lauki, vai pilsēta, svarīgi, ka piedāvātā prece vai pakalpojums ir nepieciešams un pieprasīts”. Pēc modes salona apmeklējuma devāmies uz „Dzīļu maiznīcu”, kur jauniešus laipni sagaidīja un savu maizes ceptuvi izrādīja „Dzīļu maiznīcas” saimniece Aina Barsukova. Jaunieši uzmanīgi un ar interesi klausījās saimnieces stāstījumā, kā iespējams attīstīt mārketingu, lai varētu pēc iespējas veiksmīgāk pārdot savu produkciju. Darbojoties kopā ar pašu saimnieci, jaunieši varēja izcept un baudīt aromātiskas un kraukšķīgas picas, kā kaut kas neparasts tika piedāvāta pica „latgaļu gaumē” ar biezpienu, kuru atzina par ļoti garšīgu.

Arī turpmākajās dienās jaunieši smēlās lielisku pieredzi, apmeklējot graudkopības saimniecību ZS „Soltais līcis”, kur tās īpašnieks Valdis Zvejsalnieks ir realizējis projektu LAP pasākumā „Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem”. Valdis Zvejsalnieks dalījās savā pieredzē, cik svarīgi ir saimniekot ar apdomu, plānot finanses un vienmēr papildināt savas zināšanas jebkurā nozarē, kur ir vēlme tālāk strādāt. Nākošais pieturas punkts veda uz ZS „Zvejnieki”, kur jaunieši ar lielu interesi uzklausīja tās īpašnieka Jāņa Macāna aizraujošo stāstījumu par tūrismu un vienu no lielākajām Latgales bagātībām – Lubāna ezeru. Jāņa Macāna dzīves un darba pieredze jauniešiem lika aizdomāties, ka saviem spēkiem mēs varam izdarīt ļoti daudz, svarīga ir vēlme darīt un būt saimniekam savā zemē.

Interaktīvās programmas „Tu vari vairāk!” noslēgumā jaunieši prezentēja savas biznesa idejas gan trušu audzēšanā, dārzeņu audzēšanā un pārstrādē, gan biohumusa ražošanā, garšaugu audzēšanā, aitkopībā, tūrismā, pulksteņu ražošanā un mārketinga pakalpojumu sniegšanā. Idejas tiešām ir perspektīvas un jauniešiem novēlam neatkāpties no jau iegūtā, turpināt iet pretī savam mērķim un gūt panākumus.

Informāciju sagatavoja:
Dace Geduševa,
LLKC Viļānu novada lauku attīstības konsultante

t vari vairak5 tu vari vairak1 tu vari vairak2 tu vari vairak3 tu vari vairak4 tu vari vairak6 tu vari vairak7 tu vari vairk9

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0