Konkursa “Erudīts” dalībnieki ceļo uz Lietuvu

Publicēts 08.06.2018

Spītējot vēsajam laikam un diezgan stiprajam vējam, 5. jūnija rītā Rēzeknes un Viļānu novada konkursa “Erudīts” dalībnieki devās izzinošā ceļojumā – šoreiz uz Lietuvu.

Ceļojuma pirmā pieturvieta – Ignalina, restorāns – ceptuve “Romnesa”. Šeit uz atklātas uguns tiek cepta Lietuvas tradicionālā kūka “šakotis”, kas rotā ikvienu lietuviešu kāzu galdu un garšo kā mājās gatavotās vafeles. Kamēr ceptuves darbinieces mums stāstīja par šīs kūkas vēsturi un pagatavošanas gaitu, tikmēr visi jaunieši varēja nobaudīt divu veidu “šakotis” – balto un brūno. Pēc tam mums pašiem vajadzēja piedalīties nākamā “šakotis” cepšanā. Pats pagatavošanas process nav grūts, bet prasa daudz laika un pacietības. Kopīgi uzceptais “šakotis” tika pasniegts mums dāvanā un tika notiesāts mājupceļā.

Kā nākamais mūs sagaidīja Lietuvas Etno kosmoloģiskais muzejs, kas ir pirmais un vienīgais šāda veida muzejs pasaulē. Šeit jaunieši iepazina dažādas cilvēka un visas cilvēces saiknes ar kosmisko pasauli, tostarp atšķirīgus pasaules redzējumus, kalendāru, astronomiju, dažādus agrīno laiku ikdienā lietotus priekšmetus, kuru rotājumi ataino seno cilvēku saikni ar kosmosu un Visumu. Uzkāpām arī 32 metrus augstajā skatu laukumā, no kura pavērās iespaidīgs skats uz sešiem ezeriem un Labonoro mežu.

Pēc tam devāmies uz pēdējo plānoto ekskursijas vietu – koku vainagu taku Anīkščos. Taka koku vainagu līmenī vijas 300 metru garumā un vienmērīgi paceļas 21 metra augstumā, to noslēdz 34 metrus augsts skatu tornis. Ejot pa taku varējām sajust Anīkšču sila valdzinājumu uz izbaudīt stāstījumu par koku daudzveidību un lietderību. Piemēram, bērzu uzskata par “jaunības eliksīra” koku, tāpēc jādzer bērzu sula un jauno pumpuru tēja; ja vēlies atgūt dvēselisko līdzsvaru un nomierināties, jāiet uz priežu mežu; ozols tiek uzskatīts par svētu koku, no tā var smelties spēku. Uzkāpām koku takas skatu tornī, no kura skatam pavērās visa Sventājas (garākā upe Lietuvā) loka panorāma, kā arī Lietuvā augstākās divu torņu S. Mateja Anīkšču baznīcas torņi.

Pozitīvas emocijas un jaunas zināšanas ieguvuši, atgriezāmies mājās. Ekskursija uz Lietuvu bija viens no jaukākajiem šīs vasaras notikumiem. Prieks, ka pateicoties Rēzeknes novada pašvaldības atbalstam, bija iespēja iepazīt mūsu kaimiņvalsti, tās vēsturi un kultūru.

 

 

 

Anita Rudziša, interešu izglītības speciāliste
Autores foto

20180605_132105 20180605_133558 20180605_134030 20180605_140004 20180605_165836 20180605_172028

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0