Kultūras ministre augstu novērtē Lūznavas muižas rekonstrukciju

Publicēts 06.10.2015

1. oktobrī Rēzeknes novada Lūznavas muižā viesojās Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde (LNA) un Latvijas Nacionālās kultūras centra direktore Signe Pujāte, kā arī ministres biroja vadītāja Vita Cīrule. Vizītes galvenais mērķis bija starptautiskā folkloras festivāla Baltica 2015 norises Rēzeknes novadā izvērtējums, kā arī sarunas par turpmāko sadarbību kultūras jomā. Kultūras ministrijas pārstāvji pirmoreiz apmeklēja arī jauno Rēzeknes novada kultūras objektu – nesen atjaunoto Lūznavas muižu. Tās krāšņumu viesi varēja izbaudīt visā pilnībā, gan apskatot atjaunotās telpas un tajās izvietotās mākslas izstādes un parku, noklausoties muižas pārvaldnieces Ivetas Balčūnes sagatavoto prezentāciju par Lūznavas muižas attīstības vīziju, gan arī izjūtot sarkanās zāles lielisko akustiku, jo nelielu, bet ārkārtīgi emocionālu koncertu sniedza klavesīniste Ieva Saliete.

“Latgale nešaubīgi ir Latvijas kultūras mantojuma pērle,” – tā, uzrunājot klātesošos radošos ļaudis, Rēzeknes novada kultūras dzīves vadītājus un starptautiskā folkloras festivāla Baltica 2015 dižkoncerta veidotājus, uzsvēra LR kultūras ministre Dace Melbārde. “Ārkārtīgi svarīgi ir izcelt to, ar ko mēs esam stipri, tas ir svarīgi pašiem reģiona iedzīvotājiem, lai viņi šeit paliktu, dzīvotu, laistu pasaulē bērnus.” Gan ministre, gan Latvijas Nacionālās kultūras centra (LNKC) vadītāja Signe Pujāte uzteica Rēzeknes novada ieguldījumu starptautiskā folkloras festivāla Baltica 2015 dižkoncerta “Četru tāvu bagateibys” rīkošanā Ančupānu ielejā 18. jūlijā, kā arī festivāla dalībnieku uzņemšanā novada pagastos. LNKC pateicības rakstus saņēma dižkoncerta radošā grupa – režisore Māra Zaļaiskalns, scenārija autore Edīte Husare, mūzikas aranžējuma autors Gunārs Igaunis, māksliniece Daina Salmiņa, etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” vadītāja Aija Dundure un horeogrāfs Ilmārs Dreļs, kā arī to Rēzeknes novada pagastu kultūras namu vadītāji, kuros šovasar notika starptautiskā folkloras festivāla dalībnieku koncerti. Pateicības un piemiņas veltes saņēma Nagļu kultūras nama vadītāja Anna Baleiša, Bērzgales kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne, Vērēmu pagasta kultūras nama vadītāja Sarmīte Strupoviča, Lendžu pagasta kultūras nama vadītāja Ligita Meļko, Maltas kultūras nama vadītāja Elīna Prusaka, Dricānu kultūras nama vadītāja Genovefa Jonāne. Pateicības raksts tiks nogādāts arī Nautrēnu pagasta kultūras dzīves vadītājai Nellijai Viļumai, kura šobrīd atrodas ilgstošā slimības atvaļinājumā.

Diskusijā par folkloras festivāla norisēm, tā dalībnieki uzsvēra, cik svarīgi ir tas, ka valsts nozīmes kultūras pasākumi iziet ārpus Rīgas un notiek reģionos, kā Baltica 2015 noslēguma koncerti, kas šovasar notika Rēzeknes novadā un Rēzeknē, ļaujot reģionu iedzīvotājiem izbaudīt augstvērtīgu kultūras sniegumu.  .

Sarunās ar Kultūras ministrijas LNKC vadību tika iezīmētas turpmākās sadarbības iespējas ar Rēzeknes novada pašvaldību. Kā informēja Rēzeknes novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne, viens no sadarbības virzieniem saistās ar atjaunoto Lūznavas muižu, jo te varētu būt lieliska vieta bērnu mākslas skolu audzēkņu radošajām nometnēm, kur varētu apgūt arī dažādas seno amatu prasmes. Tika pārrunāts jautājums par KM iespējamo atbalstu dažādu starptautisko kultūras projektu realizācijā, kā arī kamerstila koncertu organizēšanā Lūznavas muižā.

Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs uzsvēra, ka pasākums vairāk bija veltīts folkloras festivāla Baltica norises kopīgam izvērtējumam, tomēr nenoliedzami liela nozīme bija arī tam, ka Kultūras ministrijas pārstāvji apmeklēja Lūznavas muižu un augstu novērtēja gan restaurācijas rezultātu, gan iezīmēja to kā jaunu, perspektīvu mākslas mūzikas un atpūtas vietu Latvijas kultūras kartē.

Kā zināms, Latgales jūgendstila pērle, šogad pilnībā atjaunotā un restaurētā Lūznavas muiža, ir atguvusi sava kultūrvēsturiskā mantojuma vērtību. 20. gadsimta sākumā poļu izcelsmes muižkungu Kerbedzu dzimta pulcēja muižā slavenus māksliniekus, mūziķus un literātus. Atgūstot senatnes spožumu un savu klusināti radošo auru, Lūznavas muiža arī turpmāk aicinās izbaudīt mākslas un mūzikas vērtības. No 11. septembra Lūznavas muiža apskatāmas jaunas izstādes: ekspozīcijas no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstādes „Zelts” un “Pēteris Martinsons. Šķeltie kubi, masveidīgie…”, mākslas foto izstāde “Televīzija. Mēs esam savējie”, foto izstāde “Mirklis Rāznas nacionālajā parkā”, kā arī plaša Latgales keramikas ekspozīcija.

Anna Rancāne
Autores foto

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0