Latvijas Poļu savienības Rēzeknes nodaļa aicina uz koncertu „Brīvības un neatkarības notis komponista Staņislava Moņuško mūzikā” Lūznavas muižā

Publicēts 08.11.2019

Trešdien, 13. novembrī, biedrības „Latvijas Poļu savienība” Rēzeknes nodaļa ielūdz uz Polijas neatkarības dienai un izcilā poļu komponista Staņislava Moņuško (Stanisław Moniuszko) jubilejas gadam veltīto koncertu „Brīvības un neatkarības notis komponista Staņislava Moņuško mūzikā” Lūznavas muižas Sarkanajā zālē. Koncerta programmu gatavo Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi un pedagogi, ieeja tajā būs bezmaksas.

Ar Polijas Republikas Saeimas lēmumu 2019. gads Polijā ir pasludināts par komponista Staņislava Moņuško gadu. Biedrības „Latvijas Poļu savienība” Rēzeknes nodaļa arī vēlas pievienoties  mākslinieciskiem un izglītojošiem pasākumiem, kas popularizē komponista daiļradi, tādēļ 13. novembrī aicina uz īpašo koncertu Lūznavas muižā, kurā skanēs ne tikai komponista S. Moņuško skaņdarbi, bet varēs izzināt arī paša Staņislava Moņusko dzīvesstāstu. Koncerta rīkotāji ir pārliecināti, ka novembrī, kad poļi visā pasaulē pulcējas uz Polijas neatkarības atgūšanas gadadienas pasākumiem, S. Moņuško  mūzika, kas caurvīta ar mīlestību pret dzimteni, Rēzeknes pilsētas un novada ļaudīm, tostarp poļiem, būs izcila dāvana svētkos.

Komponists Staņislavs Moņuško (Stanisław Moniuszko, 1819–1872), kuram šogad Polijā tiek svinēts 200. jubilejas gads, bija ne tikai komponists, bet arī diriģents un pedagogs, pirmās poļu nacionālās operas „Halka” autors. S. Moņuško dzimis mūsdienu Baltkrievijas teritorijā muižnieku ģimenē. No 1937. gada trīs gadus Berlīnē mācījies kompozīciju, tur pirmos panākumus guvis ar dziesmām, ko sacerējis ar Ādama Mickeviča vārdiem. Pēc trīs Berlīnē pavadītajiem gadiem, atgriezies dzimtenē un sācis strādāt Viļņā par ērģelnieku un pianistu. Aktīvā komponēšana sākusies pēc 1840. gada, vairākkārt uzstājies arī Sanktpēterburgā, kur sadraudzējās ar Aleksandru Dargomižski. 1848. gadā Moņuško Viļņā uzveda savas operas „Halka” pirmo, divcēlienu versiju. Operas patriotiskā satura dēļ pagāja desmit gadi līdz to pilnā – četru cēlienu versijā – bija iespējams uzvest nu jau Varšavā, kur šis uzvedums piedzīvoja triumfu. Pēc tam opera ar panākumiem tika uzvesta arī Prāgā, Maskavā un Sanktpēterburgā. 1858. gadā Moņuško kļuvis par Varšavas Lielā teātra galveno diriģentu, turpat 1865. gadā tika iestudēta arī otra pazīstamākā Staņislava Moņuško opera „Apburtā pils”. Moņuško atstājis bagātīgu muzikālo mantojumu – sacerējis vēl citas operas, baletus, operetes, vairākus iecienītus simfoniskās mūzikas sacerējumus un kamerdarbus.

13. novembrī plkst. 18.00 Lūznavas muižas Sarkanajā zālē gaidāmajā koncertā „Brīvības un neatkarības notis komponista Staņislava Moņuško mūzikā” Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas pedagogu un audzēkņu sagatavotajā programmā skanēs komponista Moņuško skaņdarbi – gan fragments no operas „Halka”, gan dziesmas „Rūta”, „Krakowiaczek” un citi darbi. Tāpat koncertā piedalīsies arī „Latvijas Poļu savienības” Rēzeknes nodaļas un Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama koris „Jutrzenka”. Koncerta muzikālo daļu papildinās izzinošs stāsts par pašu komponistu.

Koncertu rīko biedrības „Latvijas Poļu savienība” Rēzeknes nodaļa, atbalsta Polijas Republikas vēstniecība Rīgā ar Poļu kultūras atbalsta fonda līdzfinansējumu, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola un Rēzeknes novads. Ieeja koncertā ir bezmaksas.

Plašāka informācija:
Bernadeta Geikina-Tolstova
Biedrības „Latvijas Poļu savienība” Rēzeknes nodaļas vadītāja
berna_geikina@inbox.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0