“Latvijas skolas somas” aktivitātes Dricānu vidusskolā

Publicēts 10.06.2019

Iesaistoties iniciatīvā “Latvijas skolas soma”, Dricānu vidusskolas skolēni arī 2018./2019. mācību gada 2. semestrī bija aktīvi un turpināja izzināt Latviju, tās kultūru, vēsturi un tradīcijas.

8. klases un 10.-12. klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt Rūdolfa Blaumaņa dzimtas mājas, kur pašlaik atrodas viņa memoriālais muzejs. Skolēni ar interesi noklausījās Zintas Saulītes stāstījumu par Blaumaņa dzimto māju vēsturi, rakstnieka biogrāfiju, iepazinās ar saimniecības ēku vēsturisko auru. Labprāt tika izmantota iespēja spēlēt Blaumaņa klavieres, iepazīties ar rakstnieka dzimtas koku.

Pamatskolas skolēni ieguva dziļāku ieskatu R. Blaumaņa daiļradē, vidusskolēni tuvāk iepazina viņa dzimtas māju vēsturisko vēstījumu. Viņiem ar rakstnieka daiļradi ir bijusi dziļāka saskare literatūras stundās, tāpēc viņi aktīvi varēja iesaistīties populārāko Blaumaņa darbu apspriešanā. Uzturēšanās senlaicīgajās ēkās palīdzēja iejusties “Skroderdienu Silmačos” tēlos muzejpedagoģiskajā programmā “Skroderdienu Silmaču pasaule”.

Radošajā darbnīcā “Latvijas nacionālie ēdieni” skolēni praktiski darbojās, bija iespēja pašiem cept pankūkas, tāpēc tās bija jo īpaši garšīgas. Skolēni iepazina vēsturiskos nacionālos ēdienus.

5. klases skolēni apmeklēja Latgales vēstniecību “GORS” un Rēzeknes tūrisma un informācijas centru. Skolēniem ļoti patika interaktīvā pastaiga pa koncertzāles telpām, pamēģināja Iejusties mākslinieku lomā, uzkāpjot uz Lielās zāles skatuves vai iemēģināja dejas soli horeogrāfijas zālē, atrada savu ideālo sēdvietu Mazajā un Lielajā zālē, ielūkojās aizskatuvē un mākslinieku istabās, izbaudīja vēju, sauli un pilsētas ainavu no jumta terases, sajuta īpašo GORA auru un foto uz GORA sienas. Mākslinieku piedzīvojums ilga stundu. Tad mākslinieku kurpes tika nomainītas uz mākslinieku cimdiem, jo Rēzeknes TIC skolēni darbojās keramikas darbnīcā. Kas tik tur netapa!? Nebija neviena, kam nepatiktu darboties ar mālu, bērnus bija grūti pierunāt uz darbu pārtraukšanu.

Savukārt 7. klase apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju. Skolēni piedalījās divās izglītojošās nodarbībās. Viena no tām bija „Dzied circenītis aizkrāsnē”, kuras saturs  saistīts ar Latvijas smagajām vēstures lappusēm – 1941. un 1949. gada deportācijām  uz Sibīriju. Skolēniem stāsta veidā tikai izklāstīts tas, kādi bija cilvēku pārdzīvojumi atrodoties tur, par to, kāda bija viņu ikdienas dzīve. Papildus stāstam varēja ieskatīties arī fotogrāfijās un atmiņu materiālos. Nodarbības otrajā daļā skolēniem vajadzēja lapās ierakstīt pašu galveno no dzirdētā, kā arī mutiski, pa grupām, bija jāatstāsta īsi tas, ko nodarbības vadītāja stāstīja nodarbības sākumā. Otrā nodarbība ar nosaukumu „Zemes dzīļu noslēpumi” skolēniem lika iejusties arheologu lomā. Nodarbībai ir liela saistība ar vēstures mācību priekšmetu. Skolēni paši veica izrakumus lielā koka kastē, piepildītā ar smiltīm, kurus analizēja pēc tam grupās. Skolēniem vajadzēja uzminēt aptuveno atrastā priekšmeta nosaukumu un noteikt, kādam nolūkam to izmantoja cilvēki. Arheoloģiskie priekšmeti bija no 1980.- 1983. gadiem, kas iegūti Rēzeknes viduslaiku pilskalna aizsardzības zonā 2010.g. pirms Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra „Zeimuļs“ celtniecības. Skolēni guva priekšstatu par cilvēku dzīvi, izbraucot no Latvijas, varēja iejusties to cilvēku lomā un apzināties tās vērtības, kas cilvēkiem pieder mūsdienās.

1.- 4. klašu skolēni un audzinātājas devās uz Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeju. Apmeklēja un aplūkoja muzeja piedāvātās izstādes un ekspozīcijas. Skolēni aizrautīgi klausījās un aktīvi darbojās nodarbībā “Seno latgaļu aproces”, kurā ikviens varēja pēc paraugiem pats darināt aksesuāru un gūt zināšanas par to darināšanu senatnē. Nodarbībā “Klēts” bērni varēja atpazīt muzeja priekšmetus, ko izmantoja dažādu darbu veikšanai senatnē. Zināšanu nostiprināšanai bērni saņēma vairāku seno priekšmetu attēlus. Gida pavadībā ekskursijas laikā pa Gulbeni skolēni iepazinās ar “vecā” centra kultūrvēsturiskajām bagātībām, ar to, kā dzīvoja cilvēki pirms vairāk nekā 300 gadiem. “Jaunajā” centrā varēja redzēt dažādas pilsētas celtnes, uzzināt par to nozīmi un tapšanu, aplūkot dzelzceļa stacijā interesantu lokomotīvi, plauktu ar betona grāmatām , strūklaku ar dzelzs gulbīšiem un daudz ko citu.

SIA “Gulbenes-Alūksne bānītis“ aicināja ciemos 6., 8. un 9. klašu skolēnus un iepazīstināja ar dzelzceļa vēsturi un mūsdienām. 1. nodarbība norisinājās Gulbenes depo. Gids pastāstīja par dzelzceļa attīstību Latvijā. Bija iespējams vērot sliežu pagriešanas mehānismu darbībā, novērtēt ēku arhitektonisko un pielietojuma dizainu, apskatīties lokomotīvju vadības paneli, izstaigāt depo telpas, apraudzīt PSRS laiku vadoņu salonvagonu ar tam laikam raksturīgām mēbelēm un aprīkojumu, pašiem pielikt roku pie drezīnas braukšanas ātruma palielināšanas. Par šaursliežu bānīša maršrutu informāciju guvām no sienu stendu informācijas, kā arī noskatoties mācībfilmiņu. 2. nodarbība risinājās bānīša vagoniņā, kur aizbraucot līdz Papardes stacijai, gids skolēnus dažādos veidos nodarbināja, lai dabūtu sniegtās informācijas atgriezenisko saiti – bija viktorīnas, krustvārdu mīklas, lomu spēles. Labākajiem zinātājiem tika balvas. Rezultātā skolēni ieguva plašu ieskatu par Latvijas dzelzceļa attīstību dažādos laika posmos, zināšanas nostiprināja, risinot dažādu konkursu rēbusus, praksē izbaudīja braucienus ar drezīnu un šaursliežu bānīti. Lai arī pūta salts ziemeļvējš, skolēni bija gandarīti par iegūtajām zināšanām un to praktisko pielietojumu.

Paldies iniciatīvas „Latvijas skolas soma” autoriem par lielisko iespēju apzināties, iepazīt un izbaudīt Latvijas vērtības!

Programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Dricānu vidusskolā – Iveta Dembovska

sk soma29 sk.s.59 sk.s49braki

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0