Maltas jaunie žurnālisti “izsaiņoja” savu dāvanu par 1. vietu konkursā

Publicēts 23.03.2016

18. martā Maltas Bērnu un jauniešu centra Žurnālistikas pulciņš izmantoja dāvanu, kas savu “atvēršanu” gaidīja kopš pērnā gada 27. novembra, proti – par izcīnīto 1. vietu Rēzeknes Augstskolas un Latgaliešu kultūras biedrības rīkotajā konkursā “Muna sāta, dzymta, škola, pogosts 1917–2017” (par izveidoto avīzi “Maltas pagasts 100 gados) bija nopelnīts brauciens uz Eiropas Parlamenta deputātes, profesores Ineses Vaideres biroju Rīgā.

Brīvdienu nedēļas piektdienu ar agru celšanos sāka astoņi pulciņa dalībnieki (Una Kancāne, Vita Tarasika, Sintija Bundere, Evija Laizāne, Lilija Orlova, Līga Runčis, Daira Aleksandroviča, Jānis Ziediņš) kopā ar savu skolotāju Skaidrīti Svikšu un BJC metodiķi Intu Buli. Ceļš uz galvaspilsētu ļāva izbaudīt visas ziemas un pavasara attiecību nianses – sauli, krusu, sniegu, taču Rīga mūs sagaidīja ar sauli un dzestru vēju, kas šoreiz Vecrīgas ieliņās ieskāva mūs arī dažādu emociju un notikumu virpulī, bet kopumā ļāva gūt jaunus iespaidus.

Izrādījās, ka mūsu grupiņa bija pirmie viesi EP deputātes, ekonomikas doktores, profesores Ineses Vaideres jaunajās biroja telpās. Jaunieši apskatīja partijas “Vienotības” sēžu galdu un iekārtojoties ap to, noskatījās filmu par profesori, kura, izrādās: nāk no muzikālas ģimenes (īsta viņas sirds un roku relikvija ir vecmammas nopirktās klavieres); cenšas ik rītu skriet, lai iekustinātu organismu; ar prieku ravē puķes; nedēļas lielāko daļu pavada darbā ārpus Latvijas. Ar viņas atbalstu tapusi un Eiropas Parlamentā izrādīta filma “Padomju stāsts” (2008, režisors Edvīns Šņore) kā arī, pateicoties deputātes un kolēģu neatlaidīgam darbam, 23. augusts visā Eiropā atzīts par Staļinisma un nacisma upuru atceres dienu.

Tāpat Vaideres kundze pastāstīja par savu saikni ar Latgali (viņas vīramāte ir no Vārkavas puses) un uzsvēra, ka pozitīvi vērtējama šī reģiona izaugsme, lielisks piemērs esot a/s “Preiļu siers” darbība: nesūkstīties par dažādām sankcijām, bet strādāt un meklēt produkcijas noieta tirgus. Tāpat viņa informēja jauniešus, ka darbojas gan Briselē, gan Strasbūrā un vairākās komitejās, kuru kompetencē ir gan globālu problēmu risināšana (tādi kā bēgļu jautājums), gan ES iekšējais tirgus, piemēram, ģeogrāfiskā bloķēšana, jaunās pārtikas ieviešana. Tāpat viņas kompetencē esot jaunatnes nodarbinātības lietas un šajā sakarā viņa minēja savu palīgus gan Briselē, gan Rīgā, kuri esot īsti profesionāļi, jo jāprot ne tikai koordinēt darbu, bet arī aktīvi piedalīties apspriedēs, strādāt ar informācijas plūsmu un piedāvāt darba projektus. Viņas ieteikums – “vairāk strādāt, mazāk streikot, jo vienmēr nākotnes labā kaut kas ir jāupurē”! Pateicamies Vaideres kundzei un viņas palīdzei Diānai Dubrovskai par atsaucību, atbalstu, saturīgo informāciju, pusdienām un iespaidu pilno ekskursiju uz Saeimu!

Tā bija arī diena, kad īpašā veidā izpaudās teiciens par kalnu un Muhamedu, jo tie abi sastapās kaut kur pa ceļam viens pie otra, jo, kā zināms, no Latgales vēlēšanu apgabala ievēlētie Saeimas deputāti 18. martā apmeklēja Latgali, tostarp jauno Maltas daudzfunkcionālo centru. Bet jaunieši Rīgā ar interesi izpētīja vietu, kur šie deputāti piedalās lēmumu pieņemšanā un ar prieku fotografējās smagajos šo deputātu ozolkoka un zaļādas krēslos Saeimas sēžu zālē.

Gaismas pils apmeklējums tika iekļauts kā papildu apskates objekts, jo vairums bērnu to skatīja pirmoreiz. Tika izmantota iespēja apskatīt žurnālistikas un Latgales tēmai tuvo izstādi “Nevar nerakstīt”, kurā bija liecības arī par drukas aizliegumu Latgalē un Sibīrijā latviešu rakstītās vēstules uz bērza tāss. Aiz tumšā priekškara, vien skatlogos izgaismotie materiāli un atskaņotā balss ar vēstuļu lasījumu uzbūra īsteno gaisotni, kas atklāja šīs izstādes būtību.

Taču, šķiet, visspilgtāk šis brauciens paliks atmiņā ar stāvēšanu pie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, ar steigā rakstītiem, bet vissirsnīgākajiem vēlējumiem savai draudzenei (kura pēkšņi sajutās slikti) un atsaucību, atdodot viņai visu, kas pašiem bija ņemts līdzi ceļā. Jaunieši tagad zinās, ka katrs brauciens ir ne tikai atpūta, bet, pirmām kārtām, liela atbildība, ka vienmēr līdzi jābūt pirmās nepieciešamības priekšmetiem, un arvien jābūt gataviem loģiski spriest un operatīvi rīkoties!

Skaidrīte Svikša
Maltas BJC žurnālistikas pulciņa vadītāja 

saiema 1 IMG_5662 -- kopiya IMG_5774 Pusdienas_2 Saeima

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0