Masļeņicas svinēšana Kruķu pamatskolā

Publicēts 27.02.2015

20. februārī, Kruķu pamatskola, sadarbībā ar Kruķu kultūras nama kolektīvu, organizēja Masļeņicas jeb Meteņu svinēšanu pēc krievu tautas tradīcijām. Šī pavasarīgi saulainā diena pulcināja daudz cilvēku. Īpaši priecīgi par Meteņa atnākšanu bija bērni.

Masļeņicas svinēšana ir jautra un jokpilna atvadīšanās no ziemas. Jau izsenis cilvēki uztvēra pavasari kā jaunas dzīves sākumu un godināja sauli, kura dod dzīvību un spēku visam dzīvajam. Senos laikos šajās dienās notika dažādas izdarības – rīkoja sacensības, dejoja, dziedāja, vizinājās ar ragavām, dedzināja salmu lelli Masļeņicu, kas simbolizēja aizgājušo ziemu. Masļeņicas laikā atturējās no gaļas ēdieniem, drīkstēja ēst tikai piena produktus, zivis un noteikti pankūkas, kuras cepa sākot no pirmdienas katru dienu, bet īpaši daudz – no ceturtdienas līdz svētdienai. Pankūka simbolizēja sauli, kura nu spīdēs ar katru dienu arvien vairāk un vairāk.

Sanākušos sagaidīja Kruķu pamatskolas dramatiskā pulciņa dalībnieki, kas tēloja Ziemu, Pavasari, jokdarus un sievas. Viņi izspēlēja teatralizēto uzvedumu par Masļeņicas svinēšanas tradīcijām un norisi.

Ikviens klātesošais varēja piedalīties rotaļās, dziesmu dziedāšanā, dejās un citās izdarībās, ko organizēja Kruķu kultūras nama kolektīvs un Kruķu pamatskolas pedagogi kopā ar skolēniem. Tika rīkotas komandu sacensības gan pieaugušajiem, gan bērniem. Pasākuma dalībnieki aizrautīgi piedalījās viltus pankūku nešanas sacensībās, ”zirnekļu” cīņās, mīklu minēšanā, virves vilkšanas un pankūku ēšanas sacensībās, veiklākā skrējēja ar koka tupelēm stafetēs un citās jautrās aktivitātēs.

Masļeņicas pasākums noslēdzās ar kopīgām apļa dejām, dziesmām un tradicionālo salmu lelles – Masļeņicas sadedzināšanu. Noslēgumā visi klātesošie tika cienāti ar gardām pankūkām un karstu tēju.

Ar jautrām izdarībām tika dzīta prom ziema un aukstais vējš, un visiem sirdīs ieplūda pavasara gaidīšanas prieks.

Ar saviem iespaidiem dalījās Kruķu pamatskolas skolotāja Iveta Mičule

Fotogalerija 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0