Notiks plenērs izcilā fotomākslinieka Jāņa Gleizda piemiņai

Publicēts 18.05.2015
Foto no interneta resursiem

Ilzeskalna pagasta “Vecgailumu ”ciemā paša ceļa malā, vecas liepas paēnā, stāv koka krusts. Šeit kādreiz bija mājas, kurās dzīvoja darbīga un stipra saime. No šīm mājām nācis foto mākslinieks Jānis Gleizds, kuram šogad maijā paliktu 91 gads. J.Gleizds ir viens no pasaulē pazīstamajiem Latvijas foto māksliniekiem, fotomākslai viņš ir veltījis pusgadsimtu no sava garā un traģiskā mūža, kas 1924. gada 7. maijā aizsākās Makašānu (tagadējā Ilzeskalna) pagasta “Vecgailumos”.

Godinot izcilā fotogrāfijas klasiķa, Rēzeknes novadā dzimušā fotogrāfa Jāņa Gleizda piemiņu, Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar Latgales fotogrāfu biedrību šogad rīko vairākus pasākumus, kuros piedalīties aicināti profesionāli fotogrāfi un foto entuziasti no visas Latvijas.

Pasākumu cikls sāksies 22. maijā ar foto plenēru Jāņa Gleizda dzimtajā Ilzeskalna pagastā, Nautrēnu pagastā, kur leģendārais fotogrāfs mācījies skolā, un citos apkārtnes pagastos. Plenēra dalībniekiem no 22. līdz 24. maijam – trīs dienu garumā –būs iespēja apliecināt savu talantu, iemūžinot vietējos cilvēkus, ēkas, latgaliskās tradīcijas, dabas bagātības un notikumus.

Naktsmītnes un ēdināšanu plenēra dalībniekiem nodrošinās Rēzeknes novada pašvaldība. Plenēram pieteikušies 79 fotografēt gribētāji, kuri pārstāv 22 Latvijas novadus un dažādas fotogrāfu apvienības. Fotogrāfi uzņems bildes četros pagastos: Ilzeskalna, Nautrēnu, Lendžu un Bērzgales. Tāpat plenēra laikā plānotas dažādas lekcijas, prezentācijas un diskusijas par daudzpusīgo foto mākslu, kurās būs iespēja dzirdēt daudz interesantas informācijas:

Lekcija. Jānis Gleizds manās atmiņās. Lektors Pēteris Korsaks

Lekcija-prezentācija. Jāņa Gleizda radošā tehnika. Lektors Gunārs Vilcāns

Melnbaltā fotogrāfija. Lektors Mārtiņš Vanags

Lekcija. Portrets laika ritumā. Lektors Pēteris Korsaks

Lekcija. Fotogrāfijas attīstības līkloči (Kas ir laba fotogrāfija) Lektors Vitauts Mihalovskis

Lekcija- Viena diena Susājos. Lektore Silvija Danelsone.

Lekcija – Fotogrāfijas analīze. Lektore Linda Ratuta

Kā pastāstīja plenēra idejas autors un organizators Igors Pličs, ir gaidīti arī fotogrāfi, kuri pārējiem „amata brāļiem” vēlētos rādīt prezentācijas un lasīt lekcijas par dažādām ar fotogrāfiju saistītām tēmām, piemēram, „Ainava”, „Portrets”, „Sadzīves fotogrāfija” un citām. Plenēra laikā būs iespēja iepazīties arī ar Jāņa Gleizda tehnisko daiļradi. Pēc foto plenēra katrs dalībnieks tiks aicināts iesniegt labākos darbus ceļojošās izstādes veidošanai. 12. septembrī tiks atklāta Jānim Gleizdam veltītā piemiņas vieta Ilzeskalna pagasta Vecgailumos.

 

 

Anna Višķere
Ilzeskalna  pagasta tautas nama vadītāja 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0