Pasažieru tiesības: ceļo Eiropas Savienībā droši un bez satraukuma

Publicēts 10.08.2018

Daudziem no mums nākas saskarties ar atceltu vai aizkavētu reisu. Ceļojot ES teritorijā, esiet informēti par savām pasažiera tiesībām.

Vasaras brīvdienās, kad visi dodas atpūtā, ir lietderīgi atcerēties, ka ES pasažiera tiesības paredz obligātu palīdzību vai atbalstu pasažieriem pārvadājuma ilgstošas kavēšanās vai reisa atcelšanas gadījumā.

Eiropas Savienības normatīvie akti pasažieru tiesību jomā nodrošina pasažieriem noteikto minimālo aizsardzības līmeni, neatkarīgi no transporta veida, vai tā būtu lidmašīna, vilciens, autobuss vai kuģis.

Apgrūtināta nokļūšana ceļojuma galamērķī var sabojāt pat visskaistākās brīvdienas. Ceļojuma laikā var saskarties ar nepatīkamiem pārsteigumiem – reisa kavēšanās, atcelšana vai nozaudēta bagāža. Eiropas Parlaments vienmēr ir stingri atbalstījis pasažieru tiesības un sekmējis noteikumu ievešanu ES līmenī, kas paredz, ka transporta kompānijām, neparedzētu apstākļu gadījumā, jānodrošina pasažieriem maltītes (pārtika un dzērieni) un izmitināšanu; noteikumi paredz arī kompensācijas apjomu un saņemšanas mehānismu pasažieriem par kavējumiem.

ES noteikumi paredz, ka kompānijas vairs nevarēs pieprasīt augstāku cenu par vienas kategorijas biļetēm, pamatojot to ar atrašanās vietu, biļetes pirkšanas brīdī, vai valsts piederību.

Īpaša uzmanība ES regulējumā tiek veltīta ceļotājiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām vai īpašām vajadzībām, nodrošinot tiesības uz bezmaksas palīdzību ceļojuma laikā.

Aviopasažieru tiesības

Ja uz reisu pārdots vairāk biļešu un aviopasažieriem tiek atteikts iekāpšanā, pasažieriem var pienākties kompensācija līdz 600 eiro apmērā atkarībā no lidojuma attāluma. Maksimālā kompensācija paredzēta lidojumiem tālāk par 3500 kilometriem.

Reisa atcelšanas vai ilgas kavēšanās gadījumos, pasažieriem ir tiesības pretendēt uz kompensāciju, izņemot  gadījumos, ja aviokompānija piedāvā alternatīvo risinājumu vai tiek pieradīts, ka reisa kavēšanās vai atcelšana notikusi ārkārtēju vai no pārvadātāju neatkarīgu apstākļu rezultātā: nelabvēlīgi laika apstākļi, drošības apdraudējums politiskā nestabilitāte, vai gaisa satiksmes pārvaldības lēmumi.

Lidojumi ≤ 1500 km Lidojumi 1500–3500 km

Lidojumi ES ≥ 1500 km

Lidojumi ≥ 3500 km
EUR 250 EUR 400 EUR 600

2014. gadā Eiropas Parlamenta deputāti atbalstīja jaunu tiesību noteikšanu aviopasažieru efektīvākai aizsardzībai. Jaunās Regulas projekts šobrīd tiek apspriests Padomē.

Par visu transporta veidu pasažieru tiesībām lasiet vairāk Tava Eiropa mājaslapā.  

Papildu informācija ŠEIT
Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0