Rēzeknes novada skolēni raksta vēstules smēķētājiem

Publicēts 29.05.2015
Foto no interneta resursiem

Sagaidot 30. maiju, Vispasaules dienu bez tabakas, Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvalde rīkoja skolēnu eseju konkursu „Atklāta vēstule smēķētājam”. Kā pastāstīja Izglītības pārvaldes interešu izglītības speciālists Guntars Skudra, šāds konkurss jau vairākus gadus tiek organizēts ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību veselības apdraudējumam, kādu rada smēķēšana. „Šogad saņēmām septiņas vēstules, kurās skolēni mudinājuši līdzcilvēkus atmest vai nemaz nesākt šo kaitīgo ieradumu,” pastāstīja Guntars Skudra.

Novērtējumu kā visradošākie un spilgtākie darbi saņēma Gaigalavas pamatskolas 8. klases skolnieces Vinetas Bolmanes „Nedzimušā bērna lūgšana” un Gaigalavas pamatskolas 7. klases skolnieka Imanta Spīča dzejolis „Nepatīkamā aina”, taču Rēzeknes novada pašvaldības sarūpētās balvas un Pateicības rakstus saņēma visi konkursa dalībnieki.

SKOLĒNU VĒSTULES


„Nedzimušā bērna lūgšana” (autore: Gaigalavas pamatskolas 8. klases skolniece Vineta Bolmane)

Mamm, mammū, Tu dzirdi? Es klepoju. Mamm, man ir ļoti bail, bail, ka es piedzimšu slims, man ir bail, ka man grūti būs elpot. Es gribu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Mamm, lūdzu neliec cigareti mutē, es jūtu tos kodīgos dūmus uz savas miesas, jūtu kā tie dūmi ieplūst manā ķermenī. Es tagad skatos uz tavu sirsniņu, un tā nav tāda kā man. Ko tas nikotīns un darva ir nodarījuši tai? Tā vairs nav tik skaista kā bija, tā vairs nedungo man to mierīgo miega dziesmu kā agrāk. Lūdzu, lūdzu, es gribu, lai tu esi laimīga ari bez tām – cigaretēm.

Tēti, lūdzu noliec to cigareti, kad ej pie mammas. Kad tu uzliec savu plaukstu uz mammas punča, es vēlētos just spēcīga vīrieša rokas glāstu, nevis cilvēka, kurš glābiņu meklē tabakas stiebrā. Mana veselība ir jūsu rokās! Es gribu elpot brīvi, bez inhalatora palīdzības. Palīdzi, tēt, lūdzu, piepildīt man manu sapni!

Brālīt, es zinu, ka tu pašlaik esi par pāris gadiem vecāks nekā es. Lūdzu, nezodz no tēta cigaretes, lai pats varētu tās nobaudīt. Jā, es zinu visu, jo es visu redzu caur mammas acīm. Tev un tētim vajadzēs būt manam paraugam, kā dzīvot. Es nevēlos, lai jūs smēķējat, jo tas kaitēs man, tev, visiem apkārtējiem. Pasaki tētim un mammai, lai viņi rūpējas par savu veselību.

Es vēlos rūpēties par mums visiem. Šīs cigaretes saīsina cilvēka dzīvi, bet, mīļie, es vēlēšos jūs redzēt pēc iespējas ilgāk, ja vēl vispār piedzimšu. Gribu ilgāk just mātes glāstu, dzirdēt tēva uzslavas un gūt vecākā brāļa padomus. Es jums nelūdzu daudz, to cigarešu naudu nolieciet mūsu – bērnu – nākotnei, lai varam mācīties labākās skolās. Es ceru, ka vairs nejutīšu šo nepatīkamo cigarešu aromātu, jo tas mani mammas puncī vājina un sagrauj.

Uz tikšanos!
Nedzimušais bērns.


“Nepatīkamā aina” (autors: Imants Spīčs, Gaigalavas pamatskolas 7. klases skolnieks)

Melngani ir tavi nagi,
Smēķētāj, tas nav jau labi,
Paciņa, pēc paciņas,
Maciņš tukšs, nav naudiņas.

Zobi paliek dzelteni,
Garo smaka ne tik tīkami,
Plaušas bojā katru dienu,
Labāk sporto vai dzer pienu!

„Atstāj lūdzu, atstāj man!”
Dienā šādi vārdi skan,
Darīsi tu jebko
Lai dabūtu kāroto – cigareti neizdūmoto!

Paliksi tu parādā,
Mājās nebūs it nekā,
Būs tev kabatā šķiltavas,
Un vēl „Bonda” paciņas.

Pusaudži smēķē aktīvi,
Lai justos „kruti, stilīgi”,
Ar to sākas smēķēšana,
Sava kuņģa bendēšana.

Ja šo lasi ,smēķētāj,
Iegaumē, tas slikti beigsies.
Es nevienu nebaidu,
Tikai saku taisnību!


„Neveiksmīgā cigarete” (autore: Viktorija Bekere, Gaigalavas pamatskolas 8. klases skolniece)

Sveicināts, mans mīļais draugs!

Es vēlos, lai tu mani uzklausi ar šīs vēstules palīdzību. Agrāk arī es domāju, ka cigaretes ir labs draugs un spēj nomierināt mani jebkurā situācijā, bet es smagi maldījos.

Agrāk biju tāds nekārtīgs cilvēks, man patika smēķēt mājās, uz ielas, gan guļot, gan sabiedriskajās vietās, kā arī patika izsvaidīt vecos izsmēķus. Ar laiku man radās smagas veselības problēmas, kaut vai citi jau sen man bija pārmetuši, ka es daudz smēķēju un ka labi tas nebeigsies.

Viss, kas manā dzīvē bija labs, palicis tikai fotogrāfijās…Tas bija laimīgākais posms manā dzīvē – jaunība. Bet pēkšņi es uz laiku nekam nepievērsu uzmanību, man bija viss vienalga… Man bija vienkārši slikti, un es negribēju neko kontrolēt.

Tās dienas vakarā pirms gulētiešanas vēlējos uzsmēķēt, un viena cigarete man lika aizdomāties, ko izraisa smēķēšana. Manas domas klejoja pa visu nelāgo, es biju nedaudz iesnaudies, kad pēkšņi pie gultas izkrita no rokas cigarete. Miegā sāku sajust dūmu un deguma smaržu. Satrūkos un paskatījos – pie manas gultas ir uguns liesmas. Tās strauji ieleca aizkaros, tad jau bija aizdegušās tapetes… Ak, Dievs! Palīgā! Palīgā! Glābiet! Mana apziņa aptumšojās, un es vairāk neko neatcerējos… Manis laikam vairāk nebija?

Tomēr, nē! Man bija dota vēl viena iespēja dzīvot, taču visas manas labās atmiņas sadega, visu manu dzīvi izpostīja tikai viena cigarete!

Izrādās – cigaretes ietekmē cieš ne tikai mūsu veselība, bet arī mūsu dzīve, attiecības ar tuvajiem cilvēkiem. Cigarete ir bīstama man un visiem apkārtējiem, tāpēc padomājiet par savu veselību un apkārtējiem pirms pērkat cigareti!

Neveiksmīgais smēķētājs.


“Atklāta vēstule smēķētājam” (autors: Gaigalavas pamatskolas 5. klases skolnieks Edgars Barinovs)

Sveiks, godātais svešiniek!

Vēlos Tevi iepazīstināt ar skarbu statistiku. Aptuveni 50% cilvēku ir aktīvi smēķētāji, un dati rāda, ka daudzi ir miruši no smēķēšanas rezultātā iegūtām slimībām. Daudzi ir kļuvuši par invalīdiem. Veselība ir pats galvenais, taču arī naudai nav mazsvarīga nozīme. Smēķētāji vidēji iztērē vairāk nekā 350 eiro gadā.

Turklāt varu apgalvot, ka smēķēšana nopietni ietekmē arī nervu sistēmu. Tie, kas nonāk policijā par dažādiem pārkāpumiem, visbiežāk ir smēķētāji, visvairāk jaunieši. Daudzi ir maksājuši sodu par smēķēšanu neatļautā vietā.

Vēl gribu pastāstīt kādu faktu no sava drauga pieredzes. Viņš tusēja kopā ar ne pārāk labi pazīstamiem cilvēkiem. Draugam bija garlaicīgi, un viņš “sapīpējās”. Kad klubiņā sākās grautiņš un ieradās policija, visa vaina tika uzvelta draugam, jo viņš no smēķēšanas bija apreibinājies un nespēja sevi aizstāvēt. Viņam paveicās, jo uzlika samērā nelielu sodu – 50 eiro.

Es varbūt Tev likšos ļauns, bet saku, ka naudas sods vien smēķētājiem atklātās vietās ir par maz. Vajadzētu “iesēdināt” vismaz uz 3 dienām. Kad viņi atsēdēs noteiktās stundas un viņus palaidīs vaļā, tad varbūt viņi nepīpēs cigaretes tur, kur neklājas un kur cigarešu dūmi kaitē apkārtējiem.

Ja Tu esi mazgadīgs, bet jau esi sācis smēķēt, tad vajadzētu Tev uzlikt vēl lielāku sodu -aptuveni 90 eiro. Es varētu arī ierosināt vecākiem atņemt tiesības uz smēķējošo bērnu – kāpēc viņi neskatās, ko viņiem aiz muguras dara sīkais? Ja viņiem uzliks sodu, ļoti lielu sodu, tad viņi raudās no pārmetuma sev, ka nepieskatīja bērnu. Pašu bērnu savukārt var ielikt kolonijā uz pāris gadiem, un, kad viņš iznāks, viņam vairs mutē negribēsies ņemt cigareti, viņam paliks slikti no dūmiem un atmiņām.

Iespējams, ka Tu par smēķēšanas kaitīgumu visu zini pats, bet, ja Tu gribi būt vesels, nestresot par katru sīkumu, neradīt nepatikšanas sev un vecākiem, ietaupīt naudu, nenonākt policijas redzeslokā, nekļūt par kaimiņu tenku objektu, patikt meitenēm, tad ATMET SMĒĶĒŠANU, KAMĒR NAV PAR VĒLU!

Ar cieņu – Edgars Barinovs


„Atklāta vēstule smēķētājam” (autors: Dricānu vidusskolas 7. klases skolnieks Aigars Elksnis)

Labdien! Es gribu pastāstīt par vienu cilvēku, kuru sauc Miks, un viņš smēķē.

Mik, es runāju par Tevi. Es gribu pateikt, ka smēķēt ir ļoti neveselīgi. Pirmkārt, Tev bojājas plaušas, tās paliek melnas vai brūnas; no šīm sabojātām plaušām Tev kopā arī pazūd izturība, Tu nevarēsi paskriet pat 1 km, Tev nepietiks elpas. Otrkārt, Tev paliks citādāks izskats jeb zobi sāks pūt un dzelteni acu āboli būs, arī nagi un pašas rokas. Treškārt, Tev sāksies atkarība, pēc kuras Tu vairs nevarēsi apstāties, Tev no sabojātām plaušam sāks smirdēt elpa.

Dzīves ilgums samazināsies pat par 10 gadiem, jo no smēķēšanas sākas daudzas asinsvadu un sirds slimības, piemēram, pneimonija, bronhīts, astma un elpceļu saslimšana.

Vai Tu zināji, no kā sastāv cigarete ?

• Nikotīns – atkarību izraisoša viela, pēc iedarbības stipruma tikpat spēcīga kā narkotiskās vielas kokaīns un heroīns. • Butāns – benzīnu saturoša, ātri uzliesmojoša viela. • Acetons – viena no nagu lakas sastāvdaļām. Var izraisīt nervu, nieru un aknas bojājumus. • Kadmijs – bateriju sastāvā esoša viela, kas bojā aknas, nieres un smadzenes un cilvēka organismā saglabājās gadiem ilgi. • Amonjaks – veicina nikotīna uzsūkšanos. • Svins – bojā smadzenes, nervus, nieres un reproduktīvo sistēmu, izraisa mazasinības problēmas. • Arsēns – nāvējoša inde, kas jūtama kā lūpu dedzināšana. • Benzopirēns – viena no spēcīgākajām vēzi izraisošām vielām. • Toluols – ļoti indīga viela, kuru izmanto krāsas šķīdināšanai. Jau nelielas devas var izraisīt nogurumu, bezspēku un apetītes zudumu. • Darva – izmanto ceļu asfaltēšanā. Var izraisīt elpošanas ceļu bojājumus. • Vinila hlorīds – izmanto vinila produktu ražošanā, var veicināt reibumu, noguruma rašanos. Ilgtermiņa ietekmē var izraisīt vēzi un plaušu bojājumus. • Kreozots – darvas sastāvdaļa, kas ieelpota var izraisīt elpceļu kairinājumu. • Polonijs 210 – radioaktīva viela, kas var veicināt plaušu un žultspūšļa vēzi, čūlu, leikēmiju • Ūdeņraža cianīds – nāvējoša inde, ko izmanto žurku nogalināšanai. Ieelpojot nelielās devās, var izraisīt galvassāpes, reibumu un nespēku. • Tvana gāze – nāvējoša inde, ja tiek ieelpota slēgtās telpās.

Es domāju, ka Tu no šīm vielām nezini nevienu.

Izvēle ir Tava!


„Atklāta vēstule smēķētājam!” (autors: Dricānu vidusskolas 7. klases skolnieks Ilmārs Krusts)

Jāni, mēs visi zinām, ka smēķēt ir kaitīgi, un vislabāk to, protams, zina paši smēķētāji. Es nesaprotu tikai vienu… Kāpēc tev ir jāsmēķē? Tu taču labi zini, ka tas ir kaitīgi Tavai veselībai.

Vai Tu zināji, ka smēķējot Tu iztērē ļoti daudz naudas gada laikā?

Regulārs smēķētājs Latvijā tabakas industrijas attīstībā iegulda pat 1200 eiro gadā.

Iedomājies, kāda Tev sanāktu laba mašīna par šo naudas summu!

Turklāt Tev būtu laba veselība un ārstiem būtu mazāk darba pie Tavas veselības uzlabošanas!

Reti kurš no mums zina, ka katru gadu nepieciešams ceturto daļu veselības aprūpes budžeta novirzīt tabakas un alkohola izraisīto slimību ārstēšanai, aptuveni trešdaļu ugunsgrēku Latvijā izraisa nenodzēsti izsmēķi!

Es Tev iesaku nesmēķēt un Tev būs tīrāki zobi. Tie nebūs vismaz dzelteni un elpa Tev būs svaigāka, un pirksti Tev nesmirdēs!

Vai Tu zini, ko izraisa tabaka? Es Tev to tūlīt pastāstīšu!

Tabakas lietošana izraisa klepu, kakla iekaisumu un aizsmakumu, rada sliktu elpu, samazina fiziskās spējas, novājina imūnsistēmu, pasliktina smaržas un garšas uztveri, veicina aizdusu, kā arī mutes, zobu un smaganu iekaisumus un asiņošanu.

Gadu pēc smēķēšanas atmešanas uz pusi samazinās sirds un asinsvadu slimību risks.

Vai Tu smēķējot jūties laimīgāks? Es Tev ieteiktu atmest smēķēšanu! To izdarīt nekad nav par vēlu!

Es ceru, ka šī vēstule mainīs Tavas domas un Tu padomāsi, ko nodara smēķēšana!

Jāni! Tas arī it kā būtu viss, tikai neaizmirsti, ko es Tev teicu!


„Vēstule 15 gadīgam smēķētājam” (autore: Kalnezeru Katoļu pamatskolas 5. Klases skolniece Sabīne Kapača)

Labdien, draugs!

Mūsu Latvijā pavasaris gatavo ceļu siltajai vasarai. Viss plaukst un zied. Gaiss piesātinājies ar daudzveidīgām smaržām tā, ka gribas ievilkt to plaušās dziļi, dziļi un paturēt svaigumu vasaras tveicei, rudenim un ziemai. Bet dažreiz deguns sajūt tabakas dūmu nepatīkamo aromātu un saprotu, ka ieelpotais gaiss man dāvina nevis veselību bet zināmu indes devu. Kļūstu domīga un satraucos par sevi un citiem. Tāpēc arī nolēmu rakstīt šo vēstuli, jo zinu, ka Tev patīk niekoties ar cigaretēm.

Ļoti daudzi cilvēki smēķē. Pusaudži smēķē, jo domā, ka izskatās pieauguši un stilīgi. Citi smēķē, jo domā, ka tā var nomierināties, vai vienkārši ziņkārības pēc grib pamēģināt. Taču smēķēšana ir ļoti kaitīga. Pats smēķētājs smēķējot var saslimt ar smagām un pat neārstējamām slimībām. Cilvēki, kas atrodas blakus smēķētājam, ir pasīvie smēķētāji un, pretēji savai gribai, ieelpojot indīgo gaisu, pasliktina sev veselību. Dabai arī kaitē smēķēšana. Daži cilvēki, nosmēķējuši cigareti, iemet zālē, vai mežā un sākas degšana, daži smēķētāji aizmieg ar kvēlpjošu cigareti rokā un izraisa ugunsgrēkus un šādi iet bojā paši un apdraud visus apkārtējos. Cigarešu ražošanas rūpnīcas rada indīgus notekūdeņus un gāzes, kas nonāk apkārtējā vidē. Vācot atkritumus talkas dienā, ceļmalās kopā ar dažādiem stikla un plastmasas izstrādājumiem, salasījām arī daudz tukšu cigarešu paciņu, kas liecina, ka smēķētāji piesārņo apkārtējo vidi arī šādā veidā.

Es domāju, ka smēķēšana cilvēku nepadara pieaugušu vai stilīgu. Smēķētāji vairāk slimo un ātrāk nomirst. Daudzi aktīvie vai pasīvie smēķētāji saslimst ar vēzi, kuru nevar izārstēt. Nepiedāvā nevienam uzsmēķēt un, ja kāds paziņa piedāvā uzsmēķēt, labāk atsakies, jo no tā ir atkarīga tava un apkārtējo cilvēku dzīve! Lai atmestu smēķēšanu, vajadzēs lielu gribasspēku un sevis ierobežošanu. Tāpēc es Tevi lūdzu – nesāc pa īstam smēķēt! Labāk sakrāj cigaretēm domāto naudu un aizbrauc kādā ceļojumā vai nopērc un izlasi labu grāmatu vai izdomā ko citu.

Ar sveicieniem, Sabīne.

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0