Valodas svētki Maltas Bērnu un jauniešu centrā

Publicēts 19.05.2016

“Caur valodu cilvēks ar cilvēku sabiedrojas, caur valodu cilvēks savu prātu vairo,” reiz teicis Juris Alunāns, kura dzimšanas dienā – 13. maijā jau kopš 2012. gada tiek svinēta mūsu Valsts valodas diena. Tad nu lai iepazītu cilvēkus, kuriem ikdienas steigā paejam garām, kā arī lai atklātu ko jaunu mūsu valodas bagātību apcirkņos, Rēzeknes novada Maltas Bērnu un jauniešu centra Žurnālistikas pulciņā tika nolemts “Svinēt savu valodu!”.

Gatavošanās sākās jau laiciņu iepriekš, jo pirmais uzdevums bija diezgan laikietilpīgs, – izveidot latviešu valodas “smagvārdiņu domino”: bērni no dažādiem avotiem izvēlējās, viņuprāt, smagākos lietvārdus un īpašības vārdus, kuru rakstība rada problēmas un, jāatzīst, ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Tad kopīgi tika veidotas kartona kartītes un uz tām līmētie šie vārdi. Rezultātā tapa 40×40 vārdu kartotēka – spēle, kas pirmoreiz bija skatāma pasākumā 10. maijā un būs izmantojama pulciņa darbā, brīvbrīžos, lai nostiprinātu pareizrakstības zināšanas, kā arī citās aktivitātēs, piemēram, mēmajā šovā, jo, saliekot šos vārdus kopā, rodas visai oriģināli vārdu savienojumi.

Tā kā viens no Jura Alunāna mūsu valodā ieviestajiem vārdiem ir “skolotājs”, tad uz tikšanos un interviju tika uzaicinātas Maltas vidusskolas latviešu valodas skolotājas, kuras mūsu valodu palīdz izzināt BJC Žurnālistikas pulciņa meitenēm, tās ir – Skaidrīte Babre (pamatskolai) un Inese Greiža (vidusskolai), kuras izlozes veidā kļuva par divu komandu balstiem ceļojumā pa “Valodas brīnumu lauku”. Tādējādi Skaidrīte darbojās kopā ar Eviju Laizāni, Vitu Tarasiku un Inesi Keidāni, savukārt Inese – ar Danielu Lozdu, Jāni Ziediņu un BJC metodiķi Intu Buli.

Brīnumrata 20 sadaļas apliecināja komandu zināšanas par mūsu valodu, tur bija gan “Jautājumi”, “Mīklas”, gan interesanti “Latviešu un latgaliešu valodas vārdi”. Kā jau “Brīnumu laukā” pienākas, arī lauciņš “Balva”, kas praktiski visiem ļāva tikt pie valodas lietošanā noderīgiem sīkumiem. Bet visvairāk iepriecināja sadaļa “Svinam valodu”, kurā abas komandas nodziedāja veltījumu latviešu valodai: skolotājas Skaidrītes komanda dziesmu “Skaidra volūda” (latgaliešu valodā), bet skolotājas Ineses – grupas “Līvi” dziesmu “Dzimtā valoda”!

Jāpiebilst, ka latgaliešu valoda tika akcentēta kā mūsu valsts valodas neatņemama sastāvdaļa. Taču arī pašiem latgaliešiem tā ir noslēpumu pilna, lai gan šajā pasākumā komandas zināja, kas ir “naktineica” (rudzupuķe), “kaita” (spēle), kā arī bez lielas domāšanas atbildēja, ka vārdu “latgalietis” ir ieviesis Francis Kemps.

Jautrību raisīja viens lauciņš uz rata – “Oi, mīnus 5 punkti!”, ik pa laikam koriģēja komandu gūto punktu skaitu. Taču spēles noslēgumā skolotājām bija iespēja uzlabot situāciju, jo viņām individuāli, saucot burtus, bija jāuzmin kādas populāras bērnu rotaļlietas latviskais nosaukums. Jāteic, ka tikai pēdējos burtos no 12 skolotāja Inese uzminēja, ka tas ir “stāvkundziņš” (rotaļlieta, kas ripinās pa grīdu, krievu valodā – ņevaļaška). Pasākuma darbīgo daļu noslēdzām ar “Alunānvārdu TOP 10” noskaidrošanu. Maltēniešiem tīkamākie vārdi ir: atdzimšana, cilvēcība, daiļot, dziesminieks, jautrība, kokvilna, krātuve, rakstnieks, siltumnīca, skolotājs.

Pasākuma dalībniekiem papildus tika piedāvāti uzskates materiāli – Jura Alunāna domas un atziņas, kā arī “pērles” no skolēnu domrakstiem. Tas, ka mūsu valoda ir skaistumu, brīnumu un nezāļu pilna, apliecināja arī izdales materiāls, kurā skolotājas uzjautrinājās par dažām kļūdām “iz korektora ikdienas” (tādiem vārdu savienojumiem kā ”sauso suņu barība”, “necenzētas leksikas epiteti”, “menedžēt caureju”, “BIO bērnu biezenis” utt.). Lai skolēniem labāk veiktos pareizrakstībā, kā balvu katrs komandas dalībnieks saņēma mazo palīgu – špikergrāmatiņu “Latviešu valoda”, savukārt skolotājām tika pasniegtas gan lasāmas dāvaniņas, gan BJC bērnu darinājumi, gan arī īpašu cieņu apliecinoša kartīte “BJC Goda viešņa”.

Pasākuma dalībniekiem papildus tika piedāvāti uzskates materiāli – Jura Alunāna domas un atziņas, “pērles” no skolēnu domrakstiem un Māras Cielēnas dzejolis “Valoda”, kura izdruka rotāja pasākuma norises kabineta sienas. Telpu noformēšanā īpaša pateicība 7. klases meitenēm Angelinai Filatovai un Lanai Delikatnajai, kā arī Jānim Ziediņam (8. klase).

Patiess prieks, ka valodas svinēšana ļāva skolēniem un skolotājiem tikties neformālā gaisotnē, kā arī uzzināt ko jaunu par mūsu valodu. Pateicamies skolotājām par atsaucību, atvērtību un aktīvu līdzdarbošanos! Pēc pasākuma bija patiesa gandarījuma sajūta: par to, ka izdevās tik īsā laikā paciemoties dažādos valodas slāņos, turklāt kopā ar skolotājām – cilvēkiem, kas ikdienā, gadiem ilgā saspringtā darbā cenšas panākt, lai 21. gadsimta bērni iepazītu un mācītos cienīt savas valsts valodu! Šis pasākums atgādināja arī to, ka ikviens no mums ietekmē valodas kopainu – sākot no pirmsskolēna un līdz pat skolotājiem un citu profesiju pārstāvjiem. Katrs mūsu iesniegums, vēstule, īsziņa var būt gan traips, gan glīts izšuvums mūsu valodas galdautā! Darīsim visu, lai latviešu valoda būtu krāšņa rota pasaules galdam, pie kura sēž dažādu tautību cilvēki! Lai izdodas!

Skaidrīte Svikša,
pasākuma iniciatore un organizatore, Žurnālistikas pulciņa skolotāja

 

Attēlos:
Tāds izskatījās mūsu “Valodas brīnumu lauka” rats
Skolotāju intervēšanas laikā
Skolotāja Inese Greiža pirmā uzminēja neparastās rotaļlietas latvisko nosaukumuMalta 1Malta 2Malta 3Malta afisa

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0