Pašvaldības dalās pieredzē par iedzīvotāju padomēm Latvijā 

Efektīvas iedzīvotāju padomes veicina pilsonisko līdzdalību, sabiedrības saliedētību un sadarbību starp vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldību, pauda  eksperti, valsts, pašvaldību un iedzīvotāju padomju pārstāvji  līdz šim plašākajā iedzīvotāju padomju darbībai veltītajā konferencē “Iedzīvotāju padomes Latvijā”. Konference Rēzeknē pulcēja pārstāvjus no pašvaldībām, kur iedzīvotāju padomes jau  darbojas, tai skaitā Rēzeknes, Ropažu un Tukuma novadiem, lai dalītos pieredzē par efektīvu iedzīvotāju padomju veidošanu un uzturēšanu.

Konferenci atklāja Valsts prezidenta Egila Levita, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Māris Sprindžuka un Lielbritānijas vēstnieka Latvijā Pola Bramela (Paul Brummell) uzrunas. British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča, atklājot konferenci, uzsvēra, ka iedzīvotāju padomes var būt efektīvs rīks sabiedrības saliedēšanai un piederības sajūtas radīšanai, ja to sastāvā ir pārstāvētas dažādas sabiedrības grupas – dažāda vecuma un dzimuma iedzīvotāji ar atšķirīgām profesijām, ienākumiem, politisko un reliģisko pārliecību vai valodu, kādā runā mājās.  

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Agnese Geduševa, uzrunājot konferences dalībniekus pauda, ka iedzīvotāju padomes palīdz veicināt gan pašvaldību pārstāvju, gan iedzīvotāju izpratni par demokrātiju. “Iedzīvotāju padomes mudina gan pašvaldības kā izpildvaru, gan domes kā lēmējvaru neteikt “mēs zinām labāk”, bet pastāvīgi komunicēt ar kopienas pārstāvjiem, izprast viņu vajadzības. Arī iedzīvotāji tiek aicināti nevis kritizēt, bet piedāvāt konkrētus risinājumus uzlabojumiem, un sadarbība kļūst konstruktīvāka.”

Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs skaidroja, ka, veidojot iedzīvotāju padomes, būtiska ir līdzdalība un līdzatbildība. “Iedzīvotāju padomes ne tikai sniedz iespēju iedzīvotājiem paust savas vēlmes un piedāvāt priekšlikumus, bet pašvaldības pārstāvjiem palīdz saprast, ko un kādā veidā katrā teritorijā nepieciešams veikt. Tas ir instruments, kas veicina sadarbību abos virzienos.”

Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis uzsvēra, ka pašvaldības pārstāvjiem regulāra komunikācija ar iedzīvotājiem jāturpina arī pēc vēlēšanām, un iedzīvotāju padomes var palīdzēt informēt vietējos iedzīvotājus par pašvaldības darbu. “Iedzīvotāju padomju dalībnieki ir kā pašvaldības vēstneši noteiktā teritorijā,” viņš skaidroja.

Konference “Iedzīvotāju padomes Latvijā” norisinājās 21. aprīlī Latgales vēstniecībā “Gors”, un to organizēja British Council pārstāvniecība Latvijā un Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar domnīcu “Providus”. Iedzīvotāju padomju darbība tika pārrunāta divās paneļdiskusijās, kuru video ieraksti ir pieejami Rēzeknes novada pašvaldības un British Council pārstāvniecības Latvijā Facebook kontos.

Konference organizēta, noslēdzot sadarbības projekta “Iedzīvotāju konsultatīvo padomju stiprināšana Rēzeknes novadā” pirmo posmu.  Projekta ietvaros īstenotas dažādas aktivitātes, lai veicinātu iedzīvotāju konsultatīvo padomju dialogu ar Rēzeknes novada pašvaldību, kā arī celtu iedzīvotāju padomju pārstāvju kapacitāti efektīvākai interešu pārstāvībai pašvaldībā.

Foto:  Inese Kalniņa

Click to listen highlighted text!