Zosnas (Veczosnas) muiža

Apbūvi ieskauj neliels parks Rāznas ezera krastā ar 39 koku un krūmu sugām.

Zosnas muižas apbūve, datēta ar 19. gs. beigām, sastāv no muižas kungu mājas, pārvaldnieka mājas, kalpu mājas jeb "kučiera mājas", saimniecības ēkām, kuras daļēji gājušas bojā. Muižas apbūvē organiski iekļaujas neliels muižas parks Rāznas ezera krastā. Zosnas muižas apbūves galvenā arhitektūras vērtība ir Zosnas muižas kungu māja.
Kungu māja būvēta 1870. g., viena no retajām pildrežģa konstrukcijā celtajām ēkām Latgalē. 1968. g. uzcelta piebūve. Saglabājušās historismam raksturīgas interjera detaļas - griestu dekoratīvās rozetes, durvis, flīžu grīdas. Kompleksa 19.gs. b. celtas saimniecības ēkas un pārvaldnieka māja, 1820. g. celta "kučiera māja". Parkā bijis dendrārijs, uz ezera salas lapene. (K.Veinberga, J.Zviedrāns)

Muižas apbūves teritorijā atrodas Zosnas katoļu baznīca, uzcelta 1800.gadā, slavena ar altārgleznu „ Madonna ar bērnu” un krucifiksu, kas ir vēl vecāks kā pati baznīca, jo ir pārvesti no iepriekšējās baznīcas. Muižas pārvaldnieka māja vasaras mēnešos tiek izmantota skolēnu nometņu rīkošanai.

Adrese Zosna, Lūznavas pagasts, Rēzeknes novads
Koordinātes 56.331530; 27.342165
Tālrunis +371 20268351
Click to listen highlighted text!