Ābeļu ziedēšanas laiks – iedvesma jauniem darbiem

03.06.2016

Lauksaimniecība

Maģisko ābeļu ziedēšanas laiku sagaidījis arī Gaigalavas pagasta zemnieku saimniecības “Sīļusala” īpašnieks Aivars Počs. Jau kopš bērnības Aivara ģimenē ābols bija iecelts vislielākajā godā un cieņā – tas tika uzskatīts par vērtīgu augli. Un tieši tas pamudinājis saimnieku šajā jomā uzsākt darbību, un jau 2000. gadā Aivars iestādīja savus pirmos 2 ha augļu dārza. Tā sākās saimnieka ceļš uz ābolu dārza karaļvalstību un savu sirds darbu.
Sākot saimniekot savā ābeļu dārzā, Aivars ar lielu neatlaidību cīnījās ne tikai ar ābeļu slimību apkarošanu, bet arī ar parasto lauku peļu nodarītajiem kaitējumiem, izgudrojot veidu kā pasargāt ābeles. Viens no efektīvākajiem veidiem, lai pasargātu ābeles no lauku pelēm, bija plastmasas pudeļu izmantošana apkārt ābeļu stumbriem. Motivēts un uz jauninājumiem tendēts “Sīļusalas” saimnieks zināšanas apguva ne tikai apmeklējot seminārus, kursus un lauku dienas, bet arī meklējot radošu pieeju savam darbam. Un tā ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu 2005.gadā saimnieks iegādājās nepieciešamo inventāru un tehniku augļu dārza kopšanai – traktoru, zālespļāvēju, miglotāju u.c. Tika atvieglots zāles pļaušanas darbs un darba ikdiena ritēja raitāk. Saimnieks ir pārliecināts, ka augļu dārzā galvenais ir ieguldīt savu darbu, pacietību un neatlaidību, nezaudējot dzirksteli, kas sniedz gandarījumu par paveikto. Aivars ir pārliecināts: “Ražas kvalitāte un daudzums ir proporcionāls ieguldītajam darbam.”
Pakāpeniski paplašinot augļu dārza platību, radās nepieciešamība pēc augļu un dārzeņu glabātuves, kas 2012. gadā tika ierīkota ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai līdzfinansētā projekta atbalstu. Tas saimniekam ļāva piedāvāt ābolus ne tikai rudenī, bet arī ziemā un pavasarī, kad notiek visaktīvākā tirdzniecība. No decembra līdz aprīlim saimnieka produkciju var atrast dažādos tirdziņos Viļānos, Varakļānos, Rēzeknē, Madonā, Ludzā u.c. Šajā laikā saimniekam darba netrūkst – Aivars ir iesaistījies arī programmā “Skolas auglis”, nodrošinot Rēzeknes, Viļānu un Ludzas izglītības iestādes ar svaigiem āboliem. Lielu ābolu un ogu daudzumu Aivars realizē arī tiešajā tirdzniecībā – cilvēki jau ir iepazinuši saimnieka piedāvāto produkciju un novērtējuši kvalitāti, tāpēc katru gadu to pērk.
Ābeļu dārzā aug vairākas ābeļu šķirnes – “Auksis”, “Kovaļenskoje”, “Antejs”, “Imruss”, “Zarja Alatau” u.c. Pamatā saimniecībā ir “Auksis”, kas pagājušā gadā nesa labu ražu un sanāca garšīga sula, un “Kovaļenskoje” ābolu šķirnes. Šobrīd zemnieku saimniecībā “Sīļusala” ir iekopti 7 ha augļu dārza – 4,9 ha ir ražojošais augļu dārzs un 2,1 ha ir 2014. gadā iestādītās ābelītes, kas ražu sāks dot 2018. gadā. Domājot par produkcijas dažādošanu, saimnieks 0,4 ha nelielā platībā audzē arī bumbieres, vasaras ābeles, avenes, upenes, jāņogas, saldos ķiršus un plūmes. Vislielākais gandarījums saimniekam ir vācot ražu – 2014. gadā tika izaudzētas 43,4 tonnas ābolu, bet 2015. gadā 45 tonnas ābolu.
Tāpat, domājot par ābolu un citu augļu produkcijas zuduma samazināšanu, saimnieks plāno paplašināt produkcijas realizācijas iespējas. Aivars šobrīd plāno izveidot un labiekārtot augļu pārstrādes ēku ābolu sulas ražošanai uz vietas. Ar ES struktūrfondu atbalstu (ELFLA LEADER programmas ietvaros) 2016.-2017. gadā saimnieks domā ierīkot augļu pārstrādes telpu un iegādāties tam nepieciešamo aprīkojumu – sulas pasterizatoru, ābolu uzglabāšanas kastes, darba galdus u.c. Projekta īstenošana dos iespēju arī tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem piedāvāt ābolu sulas spiešanas un pasterizēšanas pakalpojumus. Tas ļaus pilnvērtīgi izmantot visu ābolu ražu, piedāvājot ābolu sulu, kā arī nelielos apjomos ābolu sulas un citu augļu vai ogu miksli, piemēram, ābolu – bumbieru, ābolu – upeņu u.c.
Par šī gada ražu saimniekam ir lieli plāni – sākt ābolu sulas ražošanu, tādā veidā piedāvājot jaunu produktu. Vēlam saimniekam veiksmi ābeļu dārza darbos, sagaidot varenu ražu, un izdošanos jaunās ieceres realizēšanā!
Ilze Tolopilo,
SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”
Rēzeknes konsultāciju birojs
Foto: Aleksandrs Tolopilo
ZS_Silusala_3_ ZS_Silusala_4_ ZS_Silusala_5_ZS_Silusala_2_ (1254 x 837)

Click to listen highlighted text!