Ar krāšņu koncertu svin Nautrēnu Romas katoļu baznīcas ērģeļu 80. jubileju

Publicēts 08.09.2019

Ar krāšņiem rudens ziediem un stāvovācijām klausītāji svētdien, 8. septembrī sveica māksliniekus – ērģelnieci Jacintu Ciganoviču un solistus Ingrīdu Balodi un Daini Skuteli, kas sniedza brīnišķīgu koncertu Nautrānu Vissvētākās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcā. Šajās dienās aprit 80 gadi, kopš baznīcā iesvētītas izcilā ērģelmeistara Herberta Kolbes darinātās ērģeles, viens no pēdējiem meistara darbiem un lielākais zināmais viņa būvētais instruments Latvijā, Valsts mākslas piemineklis. Tikai trešdaļai Rēzeknes Aglonas diecēzes katoļu baznīcu ir savas ērģeles, kas darbojas, tāpēc nautrānieši var justies laimīgi un lepni, ka šajā majestātiskajā dievnamā atrodas ērģeles, kas var stāties blakus izcilākajiem instrumentiem valstī. Pateicoties biedrībai “Sovim ļaudim” un tās vadītājai Andrai Zubko Melnei, no 2015. gada maija līdz 2017. gada oktobrim notika šo ērģeļu restaurācijas darbi, projekts tika realizēts ar VKKF un a/s Latvijas valsts meži atbalstītās Latgales kultūras programmas un Rēzeknes novada pašvaldības, kā arī brīvprātīgo ziedotāju atbalstu. Koncertā skanēja tik tiešām izmeklēta programma, gan latviešu komponistu Lūcijas Garūtas, Paula Dambja, Romualda Jermaka un Ērika Ešenvalda skaņdarbi, gan pasaules klasika – Endrū Loids Vēbers, Samuels Bārbers, un, protams, Johans Sebastians Bahs. Baznīcas krēslu rindas bija piepildītas, un par to ir liels prieks, jo ļaudis arī laukos arvien vairāk novērtē labu mūziku kvalitatīvā sniegumā.

Ērģeļmūzikas koncerti Nautrānu katoļu baznīcā jau ir kļuvuši par tradīciju, kā atzina Andra Zubko Melne, tas ir nepieciešams gan klausītājiem, gan pašam unikālajam instrumentam. Šovasar Nautrēnos viesojās ērģelnieki no Krievijas. Savukārt jau desmito gadu Latgalē notiek Latgales ērģeļu dienas, kuru laikā tiek vākti ziedojumi kādu vēsturisku ērģeļu atjaunošanai, un 2015. gadā koncertu ziedojumi tika novirzīti Nautrānu baznīcas ērģelēm.

Anna Rancāne

v2 20190908_112639 20190908_11371520190908_113134

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0