Dabas koncertzālē iepazinām dzīvības pamatu – hloroplastu

16.07.2018

Kultūra

14. jūlija vakarā nelielā pļaviņā Zosnas ezera krastā tūkstošiem dabas un mūzikas draugu ieklausījās skaņās, kas aizrāva un apbūra. Pērkona mākoņi, kas visu dienu ik pa brīdim izlija virs Rāznas Nacionālā parka, bija izklīduši, ļaujot baudīt Dabas koncertzāles valdzinājumu.
Šī gada noslēdzošā dabas, mūzikas, zinātnes, video, mākslas un dramaturģijas bezmaksas performance notika Rēzeknes novada, Lūznavas pagasta Zosnas ciemā. Šogad tajā iepazinām dzīvības enerģijas mazo varoni hloroplastu. Tā noslēpumus atklāja gan radošās darbnīcas, kurās, spītējot lietum, piedalījās visai daudz mazu un lielu interesentu, gan muzikālais stāsts, kas sākās tikai 23.00 un turpinājās pāri pusnaktij.
Dabas koncertzāle Rēzeknes novada Lūznavas pagastā notiek jau otro reizi, pirmā notika 2016. gadā un bija veltīta garausainajam sikspārnim (plecotus auritus). Pēc Valsts policijas sniegtās informācijas, klausītāju loks arī šoreiz bija tikpat kupls - ap 7000, starp tiem daudzas ģimenes ar bērniem, kuras nenobaidīja pat pērkonlieti. Pirms koncertzāles varēja apskatīt seno Zosnas sv. Miķeļa Ercenģeļa Romas katoļu baznīcu (1800.g.), kā arī pastaigāt pa Zosnas muižas parku, ielūkoties Pēterburgas kņazu Goļicinu dzimtai kādreiz piederējušajā Zosnas muižas kungu mājā (1870.), kur vēl juta 2000. gadā izvāktās skolas skumjo elpu...
Dabas koncertzāle tiek organizēta kopš 2006. gada un tās mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par ES aizsargājamiem biotopiem un pareizu to apsaimniekošanu. Vides (angļu val. ambient) mūzikas koncerts „Dabas koncertzāle” top zinātnes un mākslas saskarsmē – zinātnieki, mūziķi, dzejnieki, fotogrāfi un filmu autori kopīgi veido izrādi, kuras galvenais varonis ir daba.
Dabas koncertzāles Zosnā projekts īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda, Latvenergo un Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu.
Anna Rancāne
Foto: Raimonds Kaļva, Anna Rancāne
Foto: Raimonds KaļvaFoto: Raimonds KaļvaFoto: Raimonds KaļvaFoto: Raimonds Kaļva   Foto: A. Rancāne Foto: A. Rancāne Foto: A. Rancāne DSCN5933DSCN5935Foto: A. Rancāne Foto: A. RancāneFoto: A. Rancāne