Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Jaunstrūžānu pamatskolā

Publicēts 03.01.2020

Latvijas skolas somas ietvaros Jaunstrūžānu pamatskolā arī šogad turpina aktīvi izmantot valsts  simtgades dāvanu Latvijas bērniem un jauniešiem – iespēju iepazīt  dažādas Latvijas kultūras  un mākslas  nozares.

Uzsākot mācību gadu, visi 1.-8. klases  skolēni un  klases audzinātāji devās uz Dagdas pusi, lai apmeklētu ”Kroma kolna bruolisti”. Tā ir vienīga Latgales vēstures aktīvistu un rekonstruktoru biedrība, kas pēta Latgales senvēsturi un kultūru, rīko dzīvās vēstures pasākumus, demonstrē unikālās, krāšņās un daudzveidīgās rotas un sagšas, seno karavīru ekipējumu, ieročus, cīņas mākslu un sadzīvi, lai ikviens interesents gūtu priekšstatu par tā laika seno latgaļu vērtībām, laiku un telpu.

Arī mūsu skolēniem bija iespēja  apskatīt seno karavīru kaujas ekipējumu un cīņas  ieročus,  uzlaikot  to un iejusties  karavīru lomā cīnoties vienam ar otru, kā arī  izstaigāt Kroma kalna latgaļu pili ar visām tā laika fortifikācijas būvēm.

Vēlāk devāmies uz Krāslavu pie Latgales keramiķa Valda Pauliņa, kuram pieder darbnīca  un keramikas darbu izstāde, kas atšķiras no citām ar sava novada raksturīgajām formām un rotājumiem. Skolēni varēja piedalīties keramikas tapšanas procesā un cepļa kurināšanā, iegādāties meistara darbus un suvenīrus, kā arī savām rokām uztaisīt svilpaunieku .

Pa ceļam uz mājām iebraucām Andrupenes Lauku sētā un izstaigājām purva taku, kur laipas izved zemām priedītēm apaugušā purva klajumā. Ar savu smaržu viegli reibina purva vaivariņi. Ejot pa laipu, varēja iepazīties ar purva veģetāciju, ko pārstāv pēc minerālvielām mazprasīgi augi – sūnu sfagni, makstainās spilves, dzērvenes, polijlapu andromedas, virši, vistenes. Turpat pie laipas savu laupījumu gaidīja apaļlapu rasenes.

Jekaterina Marmiļova
programmas “Latvijas skolas somas” koordinatore Jaunstrūžānu pamatskola
Autores foto

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0