Latvijas simtgades filma “Turpinājums” top arī Rēznas pamatskolā

Publicēts 26.01.2016

Tuvojas Latvijas valsts simtgade. Ar Latvijas Nacionālā Kinocentra piešķirto finansējumu top vairākas mākslas un dokumentālās filmas kategorijā ,,Latvijas simtgades filmas’’, kuras veltītas šim zīmīgajam notikumam Latvijas ļaužu vēsturē. Liktenis ir izvēlējis, ka viena no dokumentālajām filmām epizodiski tiek filmēta Rēznas pamatskolā.

Septiņi bērni septiņās dažādās Latvijas vietās sāk iet skolā, un neviens nezina, kas būs tālāk. Filma turpināsies ik pēc septiņiem gadiem, katrreiz jaunam režisoram fiksējot šo septiņu bērnu dzīves pavērsienus un līdz ar to arī visas valsts ceļu uz nākotni. Dokumentālās filmas projekta “Turpinājums” mērķis ir tvert valsts likteni caur bērnu acīm, kā arī novērot to, kā situācija valstī veido bērnu likteņus. Pirmā filma, kura tiks veidota divu gadu garumā, iezīmēs izejas punktu, sekojot septiņiem bērniem, nākamās cikla filmas tiks uzņemtas pēc septiņiem, četrpadsmit un vairāk gadiem. Tās fiksēs, kā bērnu dzīves veidojas mijiedarbē ar valstiskiem un sabiedriskiem procesiem un izmantos ilgstošā novērojuma metodi, ar kuras palīdzību iespējams tvert ne tikai esošo, bet arī topošo Latviju.

Iepriekšējā gada pavasarī kinogrupa režisora Ivara Selecka vadībā izvēlējās bērnus jaunajai filmai dažādās Latvijas vietās, kuri tolaik vēl apmeklēja pirmsskolas sešgadīgo bērnu grupiņu. Apmeklējot mūsu skolas pirmsskolu, sarunās un improvizētās kinoprovēs topošajai filmai tika izvēlēta meitene Anastasija. Kinorežisoram iepatikās bērna dabiskums un atklātība, kā arī dzīvesvieta laukos un mīlestība uz zirgiem un ponijiem, par kuriem ikdienā rūpējas mazā meitene. Ar vecāku atļauju kinokameras acs fiksēja Anastasijas vasaras gaitas vecāku mājās.

Dokumentālās filmas “Turpinājums” kinogrupa mūsu skolu apmeklēja divreiz – operators filmēja meitenes pirmo skolas dienu 1. septembrī, viņas izjūtas, uzsākot skolas gaitas, tikšanās ar jaunajiem skolasbiedriem un skolotājiem. Otro reizi kinoļaudis Anastasijai sekoja skolā, ceļā uz skolu un mājās februāra vidū. Meitene kopā ar pārējiem bērniem tika fiksēti mācību stundās, starpbrīžos, skolas pasākumā. Operators sekoja pirmklasnieku sportošanai ārpus skolas telpām, kad bērni devās baudīt ziemas priekus uz sniegoto kalniņu aiz skolas.

Filmēšana turpināsies skolā un ārpus skolas pavasarī un vasarā. Topošās dokumentālās režisors: Ivars Seleckis (Šķērsiela, Kapitālisms Šķērsielā, Jaunie laiki Šķērsielā, Sieviete, kuru gaida, Valmieras meitenes u.c.), scenārija autore: Dace Dzenovska, operators: Valdis Celmiņš, skaņu inženiere Anete Vanaga, producente: Antra Gaile, studija: Mistrus Media. Izdošanas gads: 2018.

Dokumentālās filmas projekta “Turpinājums” fragments skatāms – http://www.filmas.lv/movie/3905/

 

Sagatavoja: Rēznas pamatskolas direktors Anatolijs Kozlovskis

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0