Mākoņkalnā īstenots jauniešu iniciatīvas projekts “Zāļu tējas veselībai un jaunībai”

Publicēts 09.10.2019

Mākoņkalna brīvā laika pavadīšanas centrā “Strops” tika īstenots Rēzeknes novada atbalstītais jaunatnes iniciatīvu projekts “Zāļu tējas veselībai un jaunībai”. Lai lietderīgi izmantotu laiku, vietējos dabas resursus un gūtu iemaņas zemes kopšanas darbos, izveidojām ārstniecisko zāļu paraug lauciņu apļa formā, kur posmos iestādījām šokolādes melisu, salviju, lavandu, mārsilu, rozmarīnu, aveni, citronmelisu, kumelītes un iesējām rūtu, estragonu, rudzupuķes un kliņģerītes. Viducī metāla sastatnī ziedēs daudzkrāsainas fuksijas. Lai saules gaisma un mitrums apmīļo mūsu zāļu tēju dobīti.

Mācījāmies kā pareizi ievākt, izkaltēt un uzglabāt zaļo augu daļas. Uzglabāsim linu maisiņos, kurus paši uzšūsim. Pēc pasūtījuma tika izgatavots spiedogs ar projekta nosaukumu – “Zāļu tējas veselībai un jaunībai”.

12. jūlijā braucām ekskursijā pie zāļu tēju audzētājas Guntas Grinas uz Nautrēnu pagasta zemnieku saimniecību “Dzeneiši”. Gunta savulaik dzīvoja Rīgā, bet tagad atgriezusies tēva mājās, lai strādātu un dzīvotu laukos.

Pagalmā uz aukliņas pušķīšos žāvējās ehinācija, kumelīte, pelašķi un vēl daudzas zālītes tējai. Telpā, kurā cienājāmies ar zāļu tējām, zāļu ekstraktiem un ļoti gardiem pīrāgiem, atradās griestos iekārti žāvēšanas sieti. Tur kaltējās raudene, asinszāle, vērmeles, ugunspuķes u.c. zāles.

Saimniece bija sarīkojusi bērniem konkursu, kur vajadzēja atpazīt zāļu tējas pēc drogām. Otrā telpā pētījām gan instrukcijas zāļu sagatavošanai, gan to pielietojumu laika griežos, gan iesaiņojumus. Labi koptajā āra zālienā saimniece organizēja interesantu kustību rotaļu aplī. Guvām iespaidu, cik darbietilpīgs un laikietilpīgs ir ārstniecisko zāļu tēju tapšanas process.

Pateicamies Guntai par viņas līdzšinējo veikumu un iedvesmu mums projekta izpildē.

Ar pašu gatavotām tējām jau mielojāmies gan lieli, gan mazi. Dzejas pēcpusdienā visiem garšoja piparmētru tēja. Seniorus priecēsim ar veselības tējām, kuras dāvināsim  linu maisiņos gan Ziemassvētku laikā, gan pagasta pasākumos .

Projekta realizācija deva gandarījumu un labsajūtu visiem.

 

Lilija Trūle, projekta konsultante
Foto: Jekaterina Itkača – brīvā laika pavadīšanas centra “Strops” vadītāja

20190606_131040 20190909_133525 IMG_8868 IMG_8886 IMG_8902 IMG_894120190806_133650 20191008_212429

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0