Mūžizglītības seminārā viesosies pazīstamā Ventspils zāļu sieva Līga Reitere

Izglītība

29. maijā plkst. 15.00 aicinām visus interesentus uz semināru “Vārda spēks” (Spēka vārdi un spēka dziesmas. Teksts un zemteksts. Rits, rituāls un ritmošana. Vārdošana. Dziedināšana), kurā piedalīsies pazīstamā  ventiņu stāstniece un zāļu sieva Līga Reitere.
Līga ir dzimusi un augusi netālu no Ventspils – Tārgalē. Viņai mīļākā smarža ir zemes smarža, kad smilgas sniedzas pāri galvai. Līgas pamats zem kājām ir pļava, tā ir viņas mājas un darbs. Dzimtā Līga ir vienīgā zāļu sieva, taču lielu ieguldījumu devuši vecāki. Tēvs – laika zinātājs un īstens zemes pazinējs, kurš paņemot zemi plaukstā, mācējis noteikt, kad sēt un kad rakt. Māte – īsta saimniece, kura bērniem mācījusi rūpēties un godāt to, kas cilvēkam dod spēku un maizi.
Jau kopš mazotnes Līgas galvenā vērtība ir bijusi veselība – ja vien tā ir, tad būs arī maize un darbs. Saliekot kopā vecāku sniegto un pašas apzināto – pļavu, zemi un veselību – Līga ir izveidojusi pamatu Zāļu sievas mācībai.
Līga uzsver, ka nav dziedniece, bet gan skolmeistare, akcentējot nemateriālās vērtības – valodu, tradīcijas un prasmes, kā arī mācot cilvēkiem saglabāt mājvietas svētību.
Zāļu sievas amats mūsdienās ir gandrīz izmiris. Līga ir viena no retajām ārstniecības augu zinātājām ar tik plašu pamatu, kas gūts ne vien intuitīvi pļavā, bet arī studējot visu pieejamo literatūru, sākot no 100 gadus vecām grāmatām līdz pat mūsdienu internetam. Turklāt zāļu sieva šo visu pieejamo informāciju rūpīgi sagrupējusi – kā vispārējo patiesību, varbūtējo patiesību un personīgo patiesību. Tāpat Līga uzsver, ka zāļu tējas ir tikai trešais no iespējamiem ārstniecības līdzekļiem, kā divus pirmos minot svaigās zaļās receptes un smaržu terapiju.
Vārda spēks - no domas ņemts pa muti izteikts, caur ausīm dzirdēts vārds, ja atgriežas atpakaļ pie savas domas un pie tās pieaug un pieņemas spēkā, tad tas bija spēka vārds. Spēka vārds ir tikai tad, ja tam ir iekšā dzīvība, ja tam ir ietekme. Ar vārdu var celt un kaut, ar vārdu var iznīcināt un radīt. Seminārā uzzināsiet, kas ir dzieds, dziedāt, dziedināt. Kādas ir spēka dziesmas, stiprie vārdi, tautas dziesmas, tautas medicīna un stāsts no zīmēm uz gliemežvākiem.
Seminārs notiks Rēzeknes novada pašvaldības ēkā, Atbrīvošanas alejā 95A. Pieteikties, rakstot uz e-pastu elita.opincane@saskarsme.lv vai zvanot t. 29443013
Informāciju sagatavoja: Izglītības pārvaldes speciāliste Elita Opincāne