Nautrēnu baznīcas ērģelēm – 80

Publicēts 03.09.2019

Majestātiskā Nautrēnu Romas katoļu baznīca, kas neizdzēšami paliek atmiņā katram Rogovkas ciema viesim, šovasar svinēja 105. iesvētīšanas gadskārtu. Savukārt septembrī apaļu jubileju svinēsim tās lepnumam – baznīcas ērģelēm. 8. septembrī visi tiek laipni aicināti uz Nautrānu baznīcas ērģeļu 80 gadu jubilejas koncertu “Pasaules tilti”, kurā piedalīsies ērģelniece, Aglonas bazilikas Kora skolas klavierspēles un ērģeļspēles skolotāja Jacinta Ciganoviča un solisti Dainis Skutelis un Ingrīda Balode. Ieeja koncertā par ziedojumiem.

Sākotnēji jaunuzceltajā Nautrēnu baznīcā ērģeļu nebija, dievkalpojumos pavadījumu spēlēja uz fisharmonija, kas joprojām saglabājies. 1929. gadā dekāns Gregors Začs rosināja vākt ziedojumus ērģeļu iegādei, un desmit gadu laikā tika savākta lielākā daļa no nepieciešamās summas – 16 tūkstošiem latu. Trūkstošo summu ziedoja toreizējais valsts vadītājs Kārlis Ulmanis, kā arī laikraksta “Daugavas Vēstnesis” redaktors Aleksandrs Vanags. 1939. gada 10. septembrī notika ērģeļmeistara Herberta Kolbes būvētā instrumenta iesvētīšana. Nautrānu baznīcas ērģeles ir viens no pēdējiem meistara darbiem, arī lielākais zināmais viņa būvētais instruments Latvijā. Tās ir modernas 21 reģistra ērģeles, kuru atsevišķu detaļu izgatavošana kopumā prasījusi apmēram astoņu cilvēku pusgada darbu. Ērģelēs iebūvētas 1542 stabules, to kopējais svars pārsniedz četras tonnas. Tās ir atzītas par Valsts nozīmes mākslas pieminekli.

Nautrēnu baznīcā ir strādājuši daudzi talantīgi ērģelnieki, pirmie ērģelnieki bija Jānis Černovs un Jānis Bazuļs, ērģeles ir spēlējis arī priesteris Staņislavs Čužāns, kad padomju vara viņam uz sešiem mēnešiem bija atņēmusi priestera tiesības, jo priesteris bija ļāvis bērniem piedalīties svētku procesijā. Jau gandrīz 30 gadu draudzes ērģelniece ir Nautrēnu vidusskolas mūzikas skolotāja Anna Garanča. Kad 90. gadu sākumā Rēzeknes mūzikas vidusskolā tika izveidota ērģeļu klase, jaunajiem ērģelniekiem problēmas radīja labu instrumentu trūkums. Pedagoģe Bernadeta Everse, kura arī ilgus gadus bijusi Nautrānu draudzes ērģelniece, savus audzēkņus vingrināties un kārtot eksāmenus veda uz Rogovku, kur tolaik bija labākās ērģeles Rēzeknes apkārtnē. Šīs ērģeles ir arī pasaulslavenās mūziķes Ivetas Apkalnas pirmais īstais instruments, pie kura viņa arī gatavojusies dalībai pirmajā starptautiskajā konkursā savā karjerā.

Kopš 2011. gada Nautrānu baznīcā vairākkārt notikuši Latgales ērģeļu dienu festivāla koncerti. Katru gadu šajā festivālā tiek vākti līdzekļi kādu Latgales ērģeļu restaurācijai. 2015. gadā tās bija Nautrānu baznīcas ērģeles, kuru restaurācija, pateicoties draudzes un biedrības “Sovim ļaudim” pūlēm, jau bija iesākta. Šie darbi trīs posmos ritēja no 2015. gada maija līdz 2017. gada oktobrim. Pateicoties tam, instruments nu ieguvis otro elpu, ir sagatavots, lai varētu pilnā mērā baudīt tā izcilo skanējumu. Katru gadu tiek rīkots vismaz viens ērģeļmūzikas koncerts, kas ļauj dzirdēt to pilnīgāku skanējumu nekā ikdienā, vienlaikus palīdzot nodrošināt to ilgāku kalpošanu. Jūlijā Rogovkā koncertēja ērģelnieku duets no Krievijas – Deniss Mahaņkovs un Dina Ihina. Bet 8. septembrī pēc svētās Mises visi tiek laipni aicināti uz Nautrānu baznīcas ērģeļu 80 gadu jubilejas koncertu, kuru  organizē biedrība “Sovim ļaudim”, koncertu atbalsta Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds, A/S “Latvijas Valsts meži” un Rēzeknes novada Nautrēnu pagastu apvienības struktūrvienība Nautrēnu pagasta pārvalde.

Laura Melne,
biedrība “Sovim ļaudim

80v1 v2

logo_guntragerbonis

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0