Pabeigta jaunas dabas tūrisma infrastruktūras izveidošana vairākās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latgalē

Novembra nogalē nodoti Dinaburgas dabas taka dabas parkā “Daugavas loki” un pievedceļš uz Siksalu Teiču dabas rezervātā. Līdz ar to ir pabeigta jaunu dabas tūrisma infrastruktūras objektu izveidošana vairākās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latgalē. Rāznas Nacionālā parka teritorijā Ežezerā (atpūtas vietā Piloru ozolu audzē, Dagdas novada Andzeļu pagasts) uzstādīta pontonu laipa. Rēzeknes novada Mākoņkalnā uzbūvēta skatu platforma, bet Lūznavas muižas parkā uzstādīti pieci informācijas stendi un ierīkota taka – noblietēti celiņi, lai nodrošinātu iespēju pārvietoties cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā Daugavpils novada Naujenes pagasta Vasargeliškos jau 19.novembrī atklāts jaunuzbūvētais skatu tornis, no kura atkal var skatīt Daugavas loku skaistumu. Baudīt Daugavas ielejas un tās apkārtnes ainavu var arī no skatu torņa Daugavas otrajā pusē – Vecsalienas pagasta Lazdukalnā. Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā uzstādīti 13 informācijas stendi, kas stāsta par dabas un kultūrvēstures vērtībām. Laipas, tiltiņi un skatu platforma ir uzbūvēti arī Dinaburgas takā. Īpaši aizsargājamās teritorijas apzīmēšanai dabā uzstādītas 30 robežzīmes ar ozollapas attēlu.

Dabas parkā “Dvietes paliene” uzbūvēta autostāvvieta 2 km attālumā no putnu vērošanas torņa pie Skuķu ezera. Autostāvvietā ierīkota atpūtas vieta ar galdu un soliem, velostatīvs un tualete. No dabas parka ziemeļu daļas, kas atrodas Jēkabpils novada Rubeņu pagastā līdz Ilūkstes novadā Bebrenes pagastā esošajam informatīvajam centram Gulbji marķēts velomaršruts apmēram 10 km garumā un uzstādīti 3 informatīvie stendi par dabas parka vērtībām. Ārpus teritorijas pie Ilūkstes uzstādīts viens informatīvs stends.

Arī dabas parka “Sauka” teritorijā, Viesītes novada Saukas pagasta Ormaņkalnā ir uzbūvēts jauns koka skatu tornis.

Dabas lieguma "Aklais purvs" teritorijā Jaunjelgavas novada Daudzeses pagastā ir izveidota koka laipa, kas ved pa Aklo jeb Jūgu purvu, ļaujot aplūkot purva biotopus un tajā mītošo dzīvo radību. Purvā izveidotā laipa ved no piemiņas vietas, kas izveidota par godu Otrā pasaules kara laika kaujām, gar Ģirupes upi līdz Ģirupes ezeram. Ģirupes ezera krastā ir izveidota neliela skatu platforma takas līmenī ar soliem, lai takas apmeklētāji varētu baudīt Ģirupes ezera burvību un smelties mieru.

Izbūvēta laipa gar ezeru un izbūvēta skatu platforma takas līmenī. Ir uzstādītas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas robežzīmes.

Dabas parkā “Kuja” uzstādīti 2 informācijas stendi, bet īpaši aizsargājamā dabas teritorija iezīmēta ar 34 robežzīmēm.

Darbi veikti Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta „Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide Natura 2000 teritorijās. II kārta” ietvaros. Projektu īstenoja Dabas aizsardzības pārvalde, bet būvniecības darbus veica pilnsabiedrība “VJM” un SIA “Ventars”.

Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize atzinīgi novērtē sadarbību dabas tūrisma infrastruktūras objektu izveidošanā, kas projekta laikā izveidojusies ar vairākām novadu pašvaldībām. Viņa atzīmē, ka nākamajā plānošanas periodā arī pašvaldības varēs pieteikt dabas tūrisma infrastruktūras projektus. Līdz ar to pavērsies vēl plašākas iespējas daudzas teritorijas padarīt atvērtākas un pieejamākas sabiedrībai.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina izmantot jaunizveidoto dabas tūrisma infrastruktūru, vienlaikus aicinot saudzēt ne tikai dabas vērtības, bet arī cilvēku radītās vērtības.

Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļa

 Dabas taka Aklais purvs. Foto: D.Vikšere Dabas parks Daugavas loki - stends, Lazdukalna tornis. Foto: E.Rudāns Platforma pie Dzervītes ezera Teiču Dabas rezervātā. Foto: D.Tučs Pontonu laipa Piloros, Rāznas Nacionālajā parkā. Teiču Dabas rezervāts. Foto: D.Tučs Teiču Dabas rezervāts. Foto: D.Tučs Aklais purvs. Foto: D.Vikšere

Click to listen highlighted text!