“Pirts mācība” Maltas vidusskolas jauniešiem

Publicēts 22.06.2017

Meistarklasi “Pirts mācība”, kurā piedalījās Maltas vidusskolas jaunieši no 8. līdz 12. klasei, vadīja pirtnieki Nellija un Andris Kiščenko. Viņiem pirtošanās ir sirdslieta kopš bērnības, tāpēc darbošanos pavada vēlme ikvienam sniegt neaizmirstamas izjūtas Čiekuru pirtiņā burvīga priežu meža ielokā, apmeklētāju labsajūtas sniegšanai izmantojot tikai apkārtnē augošo koku un augu valsts produktus. Pirts rituālā tiek pielietotas Seno Baltu zīmju sistēmas enerģijas un veiktas dažāda veida masāžas – vakuummasāža, dzintara masāža, pēdu masāža, masāža ar koka elementiem u.c., tāpat pirtī iespējama skaistumkopšana ar māliem, dūņām, medu un citiem dažāda veida vietējiem dabīgiem produktiem.

Meistarklasē profesionāls pirtnieks iepazīstināja skolēnus ar pirts mākslu, izskaidrojot, pirts nozīmīgumu ne tikai higiēnā, bet arī cilvēku veselības uzturēšanā. Pirtnieks paskaidroja un demonstrēja, kā būtu jāsagatavojas iešanai pirtī, kā to uzsākt un kādus labumus cilvēks no pirts var gūt. Jaunieši guva izpratni par to, ka pirtī veicamās procedūras ir ļoti dažādas, bet, lai gūtu vislielāko efektu, ieteicams veikt pilnu rituālu, kas ir apmēram piecas stundas ilgs un ietver sevī gan pēršanos, gan attīrošo masāžu ar skrubi, gan relaksēšanos. Interesanti bija uzzināt: praktiski visus dabā augošos kokus un zāles var izmantot pirts rituālos. Ņemot konkrētu slotu, jāņem vērā, kas peramajam no šīs slotas ir vajadzīgs, piemēram, peroties ar nātru slotiņu uzlabojas apasiņošana, to lieto pret reimatismu, kaulu sāpēm, neiralģijām, ekzēmām, tā tonizē ādu un, regulāri peroties ar nātrēm, pazeminās asinsspiediens. Protams, jauniešiem radās virkne jautājumu par pirts rituāliem, kurus viņi tradicionāli līdz šim uzskatīja par vienkāršiem, taču, iedziļinoties vairāk, atklājas to dziļā filozofija, sarežģītais saturs un visdažādākās iespējas.

Drosmīgākie jaunieši atļāvās būt par modeļiem pēršanas tehniku demonstrēšanai.

Daudziem klātesošajiem bija interesanti uzzināt, ka par pirtnieku jāmācās teju 2 gadus un pēc tam seko izglītošanās un pieredzes gūšana mūža garumā, jo labam pirtniekam jāmācās visu mūžu- arī pēc iegūta pirts meistara statusa. Atklājums ne vien jauniešiem, bet arī skolotājiem bija tas, ka arī Rēzeknē darbojas Pirts skola, kurā var iegūt pirtnieka sertifikātu.

Meistarklase “Pirts mācība” tika organizēta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Maltas vidusskolas pedagoģe, karjeras konsultante Maruta Krasnobaja

IMG_20170511_143303IMG_20170516_144030 LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0