Rēzeknes novada pārstāvji piedalās starptautiskajā mūzikas festivālā Baltkrievijā

Publicēts 12.06.2018

No 8. līdz 10.jūnijam Vitebskas apgabala Postavos, Baltkrievijā, notika starptautiskais tautas mūzikas festivāls “Skan cimbalas un harmonikas”, kurā tradicionāli piedalījās Rēzeknes novada pašvaldības delegācija un Ozolaines pagasta folkloras kolektīvs “Zeiļa”.

Festivāla pirmajā dienā tautas kolektīvi koncertēja Postavu rajonā, otrajā dienā notika atklāšanas koncerts un ciema padomju prezentācijas, kā arī visu ciemiņu uzstāšanās. Pasākuma trešajā dienā notika koncerti baznīcā un Robežsardzes orķestra defilē programma, svētku dalībnieku gājiens un noslēguma koncerts.

Mūzikas festivāls “Skan cimbalas un harmonikas” Baltkrievijā notiek jau 29. reizi, pulcējot kolektīvus no visas Baltkrievijas, kā arī Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Indijas. Koncerti notika 15 dažādos koncerta laukumos gan Postavos, gan rajonā. Kā apsveikuma uzrunā sacīja Postavu rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs Sergejs Čepiks, festivāls ir viens no desmit nozīmīgākajiem mūzikas festivāliem Baltkrievijā: ”Festivāls notiek jau 29 gadus, šai laikā festivālā piedalījušies vairāk kā 600 muzikālie kolektīvi. Baltkrievijā mēs šogad svinam mazās dzimtenes gadu, un festivālā arī mēs godinām mūsu novadniekus, kas kuru vārds  izskanējis valsts mērogā. Prieks, ka ar mums ir mūsu draugi no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, šogad arī no Indijas, veicinot ne tikai kultūras, bet ari ekonomisko sadarbību starp valstīm. Mūsu viesu vidū ir bijuši pārstāvji no Vācijas, Polijas, Kazahijas, Venecuēlas. Mēs ļoti priecājamies par viesiem.”

Mūzikas festivāls pulcē gan tuvākus, gan tālākus viesus. “Mums šis festivāls ir galvenais gada pasākums pilsētā un rajonā. Festivālā mēs īpaši godinām mūzikas instrumentu- cimboli, kuras baltkrievu versijas izveidē pielikuši roku tieši Vitebskas apgabala mūzikas meistari”, pastāstīja festivāla viesis, Postavu radiostacijas galvenais redaktors Vladimirs Šiks. “Mūsu pusē vienmēr bijuši ļoti daudzi talantīgi mūzikas meistari, kas pratuši savām rokām izgatavot gan cimboli, gan vijoli. Mēs lepojamies arī ar savu novadnieku Tadeušu Stružecki, kurš sniedzis lielu ieguldījumu mūzikas instrumentu attīstībā Vitebskas pusē”, sacīja Vladimirs Šiks.

Nozīmīgākais festivāla pasākums bija lielais koncerts, kura pirmajā daļā uzstājās profesionālie mūzikas kolektīvi no Baltkrievijas mūzikas koledžām un augstskolām, savukārt otrajā daļā skatītājus priecēja pašdarbnieki, tai skaitā Ozolaines pagasta folkloras kolektīvs “Zeiļa”. Vislielāko skatītāju interesi raisīja delegācija no Indijas. Kā pastāstīja Indijas delegācijas pārstāvis Sukhpal Sinah, Indijas amatieru kolektīvā ir pārstāvji no dažādām provincēm: ”Mums ļoti patīk mūzikas festivāls, redzam, ka mēs esam ļoti interesanti gan vietējiem, gan viesiem, visi nāk mums klāt un vēlas fotografēties.”

Rēzeknes novada pārstāvji festivālā piedalās jau 14 gadus. “Man ļoti patika pasākums”, pastāstīja Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška, “Festivālā lielākais akcents bija uz vietējām folkloras bagātībām, kā arī liela uzmanība tika pievērsta viesiem. Patika viesi no Indijas, tie bija ļoti eksotiski un neredzēti. Šādi festivāli ir iespēja mūsu novada iedzīvotājiem iepazīt citu tautību kultūru, kā arī pašvaldībai iespēja dibināt jaunus kontaktus gan ar Postaviem, gan citām pilsētām. Pašvaldības delegācijām bija iespēja apmeklēt Postavu ražošanas uzņēmumu, kas nodarbojas ar parketa izgatavošanu, Kultūras un atpūtas parku, muzeju. Paldies mūsu baltkrievu draugiem par lieliski organizēto pasākumu.”
Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne papildināja, ka festivāls- tie nav tikai koncerti: ”Starplaikos starp koncertiem notika arī dažādi lektoriji, kur visi kolektīvu pārstāvji varēja iegūt jaunas zināšanas mūzikas jomā. Domāju, ka kolektīviem tā bija unikāla iespēja mācīties, jo lekcijas lasīja pasaules līmeņa profesionāļi- Baltkrievijas mūzikas augstskolu un koledžu pasniedzēji.”

Diānas Seleckas teksts un foto     

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0