Rēzeknes novadā radoši aizvadītas veselības veicināšanas nometnes

Publicēts 05.11.2018

Rēzeknes novada skolēniem rudens brīvdienās bija iespēja piedalīties diennakts nometnēs, kuras rīkoja Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar biedrību „No rokas rokā” ESF projekta „Dzīvo veselīgi Rēzeknes novadā!” ietvaros. Vienā nometnē piedalījās 15 Rēzeknes novada bērni no daudzbērnu, maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, savukārt otrā –15 bērni no sociālā riska grupām. Nometnes norisinājās Maltas speciālajā internātpamatskolā.

Septiņu dienu garumā bērniem tika piedāvātas aktivitātes, kuru mērķis bija veselīga dzīvesveida popularizēšana, un, kā liecina rezultāti, tas nav sarežģīti. Nometņu dalībnieki labprāt un ar lielu interesi iesaistījās visos piedāvātajos pasākumos, aizstājot tik ierasto „sēdēšanu telefonā” ar kustību prieku, sacensībām un spēlēm. Nometnē liela vērība tika pievērsta uzturam, lai neveselīgos našķus aizstātu ar pilnvērtīgu uzturu.

Katra diena sākās ar rīta rosmi, kas palīdzēja pamosties, iesildīt ķermeni un prātu, kā arī „pamodināt” apetīti. Pieaicinātie speciālisti piesātināja dienas ar aizraujošu un izzinošu programmu: sporta nodarbībām (stafetes, sporta spēles, aerobika), radošām nodarbībām, kuru laikā bērni gatavoja „sapņu ķērājus”, lukturīšus ar latviešu tautas rakstiem, locīja no papīra „laimes krekliņus”, „dzērvītes”, „lidmašīnas”, „vilciņus”, „knaģīšus”, līmēja magnētiņus, no pārgājienā savāktajām rudens veltēm meistaroja aizkariņus, veidoja lielformāta aplikāciju, krāsoja un zīmēja. Kopā ar veselības mācības skolotāju tika pārrunāti jautājumi par personīgo higiēnu un veselīgu uzturu, to nozīmi, ietekmi uz ķermeni un veselību kopumā. Kopīgi tika spiestas un degustētas sulas no augļiem un dārzeņiem. Liela vērība tika pievērsta personības izzināšanai, apzināšanai un analīzei nodarbībās kopā ar psihologu. Tuvcīņu meistars nometnes bērniem nodarbībās stāstīja par cīņu sporta veidiem un iemācīja dažus cīņas paņēmienus.

Neskatoties uz mainīgajiem laikapstākļiem, nometnes dalībnieki devās pārgājienā uz Vertukšņas ezeru, kura krastā gāja rotaļās un sildījās pie ugunskura, pa ceļam tika savākti dažādi materiāli (krāsainas koku lapas, čiekuri, ozolzīles, ķērpji), kuri vēlāk tika izmantoti radošajās aktivitātēs. Nometnes laikā speciāli ierīkotā vietā tika kurināts ugunskurs, lai vārītu zupu. Lielākie bērni veica dārzeņu pirmapstrādi, tad kopīgi tika vārīta dārzeņu zupa. Kas var būt gardāks par zupu, kura uz ugunskura ir pašu vārīta! Otrajā pārgājienā nometņu dalībnieki devās uz Maltas vēstures muzeju. Bērni ar interesi klausījās par Maltas vēsturi un apskatīja vēsturiskos sadzīves priekšmetus un ierīces.

Brīvajā laikā bērni spēlēja galda spēles, kuras palīdzēja attīstīt domāšanas prasmes, sacensību garu un izjust spēles garšu. Piektdienas rītā atskanēja bērnu gaviles, jo aiz loga bija redzamas, gaisā virmojošas, pirmās šīs ziemas sniegpārslas.

Nometņu organizatori un dalībnieki izsaka sirsnīgu PALDIES Maltas speciālās internātskolas direktoram Georgam Ignatjevam par atsaucību un viesmīlību, virtuves darbiniekiem, kuri lutināja ar gardām un veselīgām maltītēm, tehniskajam personālam, kuri rūpējās par tīrību un kārtību, medicīnas personālam, kurš uzmanīja bērnu veselību, nakts auklītēm, kuras sargāja mazo nometnes dalībnieku miegu, Rēzeknes novada pagastu pārvaldes šoferiem, kuri svētdienas rītā bērnus nogādāja uz nometni un sestdienas vakarā no nometnes uz mājām.

Pēdējā nometnes diena bija īpaši emocionāla, jo mājā došanās prieks mijās ar skumjām par šķiršanos no jaunajiem draugiem. Taču tā bija arī svinīga diena, kurā dalībnieki kavējās atmiņās, aplūkojot nedēļas garumā uzņemtos foto, apmainījās ar kontaktinformāciju, saņēma organizatoru sarūpētās dāvanas un piemiņas lietas, vienojās kopīgā dejā un sniedza nelielus, sirsnīgus priekšnesumus. Kā visspilgtākos notikumus bērni minēja zupas vārīšanu uz ugunskura, pārgājienus, muzeja apmeklējumu. Pirms došanās uz mājām, nometnes dalībnieki iestādīja skolas pagalmā pundurbērzu – par godu Latvijas simtgadei un solījās atbraukt to apraudzīt, kad viesosies Maltā nākamreiz. Atvadoties, noritēja pa kādai asarai, kas liecina, ka pasākums ir izdevies.

 

Ina Tuča,
biedrība “No rokas rokā”

AXPI7760SUIB4216 UDCZ6865 WAPM2232

LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0