Rīgā tiek atklāta izstāde “Laimes formula Latgalē. V.I.V.A.”

Publicēts 08.11.2019

No 2019. gada 9. novembra līdz 2020. gada 12. janvārim Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāma konkursa “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” 2019. gada Rīgas domes simpātiju balvas ieguvēju izstāde “Laimes formula Latgalē. V.I.V.A.”. Tajā būs apskatāmas mākslinieču apvienības V.I.V.A. dalībnieču – Vēsmas Ušpeles, Ilzes Griezānes, Vijas Stupānes un Agras Ritiņas gleznas, kā arī tautas lietišķās mākslas studijas “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” darinājumi.

Dzejniece un publiciste Anna Rancāne par izstādi saka tā: “Dzejnieks Kārlis Skalbe grāmatā “Mazās piezīmes” (1920) rakstīja – laime ir ligzdā! Arī šīs izstādes dalībnieki savu laimes formulu ir atraduši ligzdā, kuras vārds ir Latgale. Gleznas un māls, savstarpēji sasaucoties un sabalsojoties, te it kā veido kopīgu keramikas trauku – pārinieku, tradicionālo Latgales podu, kurā saimnieces nesa uz tīrumu azaidu. Pāriniekā abām tā pusēm ir jābūt harmonijā, lai trauks neapgāztos un ēdiens neizlītu, tām pāri liecas stipra osa, gluži kā varavīksnes loks, jeb Dīva duga. Tā ir arī Latgales ļaužu pleca sajūta, jo izsenis visi lielākie darbi Latgales ciemos tika darīti kopā, savstarpēji palīdzot un atbalstot vienam otru. Tā arī cits citu papildina un līdzsvaro gleznotāju apvienības “V.I.V.A.” un tautas lietišķās mākslas studijas “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” darbi, bet pāri tiem liecas mīlestība un piederības izjūta Latgalei, tās kultūrvidei, ainavai un valodai.”

Apvienībā “V.I.V.A.” kopš 2006. gada darbojas četras Latgales gleznotājas – Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa. Nosaukums veidots no viņu vārdu pirmajiem burtiem, taču tulkojumā no latīņu valodas tas nozīmē “Lai dzīvo!”, kas lieliski raksturo radošā kvarteta mākslinieciskās darbības rezultātu.  Gleznotāju radošā sadarbība aizsākās 2006. gadā, tiekoties kopīgā plenērā podnieku darbnīcā Kaunatas pagasta “Akminīšos”. Kopš tā laika Vēsma, Ilze, Vija un Agra ir piedalījušās daudzās izstādēs un plenēros gan Latvijā, gan ārpus tās, nesot vēstījumu par Latgales burvību, atvērtību un radošo garu. Izstādes rīkošana Pēterbaznīcā ir balva, ko māksliniecēm piešķīra Rīgas dome par augstvērtīgu sniegumu šī gada konkursa izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Šis konkurss tika iedibināts 2015. gadā, un balvas mērķis ir atklāt Latvijas ainavas daudzveidību, aktualizēt un popularizēt Latvijas ainavas glezniecības tradīcijas, ko veiksmīgi īsteno apvienība “V.I.V.A”.

Savukārt Rēzeknes novadā bāzētā tautas lietišķās mākslas studija “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” šogad atzīmē savas pastāvēšanas 30. gadadienu un papildinās izstādes ekspozīciju ar brīnišķīgiem keramikas izstrādājumiem. Studiju vada Andris Ušpelis un tajā līdzdarbojas vairāku paaudžu meistari, kuru darbi ir plaši pazīstami un iecienīti. Meistari darbojas, izmantojot dažādas trauku veidošanas, glazēšanas un apdedzināšanas tehnikas, bet visus vieno roku darbs un trauku apdedzināšana bedres tipa atklātas uguns ceplī.

Izstādi organizē: Rīgas pašvaldības iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvalde, atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0