“Satiec savu meistaru!” Maltā

Publicēts 16.04.2018

Piektdienas, 6. aprīļa rīts bija dzestrs, pat auksts un ar vēju, taču Maltas Vēstures muzejā sanēja gluži kā bišu stropā. Kā nu ne, ja uz muzeju savas meistara prasmes parādīt un pastāstīt sava darba noslēpumus ir atbraukuši un atnākuši seši meistari!

Tepat, no Maltas, uz muzeju ir atnākušas Velta Lapa un Anna Babre. Velta ir virvju pīšanas meistare. Anna, savukārt, savos 90 gados ir ņipra un stipra sieva, kuras rokās joprojām top skaistas audenes. No Rēzeknes uz muzeju savu ceļu bija mērojusi jaunā Zelma Kačkāne, RTA profesionālās maģistra studiju programmas „Dizains” absolvente. Zelmas meistarība tiek slīpēta, darinot ādas apavus, pastalas, somas. Tāpat no Rēzeknes ceļš uz muzeju bija atvedis Anitu Kairišu. Savu laiku Anita ir vadījusi tautas lietišķās mākslas studiju “Dzīpariņš” Rēzeknē. Par Anitu varētu teikt, ka idejas rokdarbu tehnikas pilnveidošanā viņai rodas kā no pārpilnības raga. Divi meistari, Ieva un Juris Trimalnieki, atbraucot no savas meža mājas Mākoņkalna “Apšeniekos”, muzejā uzbūra pļavu un meža ainavas. Jura aizraušanās ir biškopība pēc senajām metodēm, kādu daļu no senajiem stropiem – guļeņiem – dabā ar visām bitēm var redzēt Kroma kolnā Dagdas novada Andrupenes pagastā. Ievas aizraušanās ir dzeja un fotogrāfija. Ievai Latgales Kultūras centra izdevniecībā ir izdotas trīs autorgrāmatas, kā arī ir iegūts pateicības raksts par piedalīšanos Latgales fotogrāfu biedrības organizētajā fotokonkursā “Latgales ainava”.

„Satiec savu meistaru!” pasākuma būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, par viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē. Pasākuma forma ir brīva, meistari rīko meistardarbnīcas, individuālas nodarbības, atvērtās darbnīcas, paraugdemonstrējumus, lekcijas, koncertus, ko sirds vien kāro. Latvijā šis pasākums notiek jau divpadsmito gadu pēc kārtas. Arī Maltas Vēstures muzejs šogad vēlējās aicināt meistarus pie sevis, savās telpās dalīties ar savām prasmēm, būt kopā vienu dienu tik ļoti dažādu amatu pratējiem.

Prieks, ka atnāca tik daudz skolēnu no Maltas vidusskolas. Prieks par kopīgi nodziedāto “Pie Dieviņa gari galdi”, ievadot pasākumu. Prieks par skolēnu zinātkāri, vēlmi jautāt, par vēlmi iemēģināt roku, darinot celaines un ādas apavus. Tāpat prieks par pieaugušo maltēniešu nenobīšanos no vēja un lietus, kas rīta pusē tik ļoti aiz apkakles vēlējās tikt. Liels un silts paldies muzeja vadītājai Silvijai Pīgožnei un visiem pārējiem muzeja darbiniekiem par laipno uzņemšanu un silto tēju. Par meistara ordeņa- piespraudes piešķiršanu Latvijas karoga krāsās. Paldies katram meistaram par dalīšanos savos amata noslēpumos, rādot un stāstot.

Dzijiņa pie dzijiņas klāt tiek likta, krāsas vijas viena otrai blakus un re, jau josta ir gatava. Bites pie bitēm stropā medu nes kopā un re, kāres ir zelta medus pilnas. Mēs kopā tik daudz laba padarīt spējam!

Ieva Trimalniece

IMG_1175IMG_1167 IMG_1161 IMG_1158 IMG_1156 IMG_1155 IMG_1145 DSC07219

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0