Sveču liešanas darbnīca Kaunatā

Publicēts 14.02.2018

Kaunatas pagasta jauniešu centrā “Buras” 12. februārī notika sveču liešanas darbnīca, kur visiem bija iespēja “iemēģināt roku” sveču tapšanas procesā.

Tika sagādāti visi nepieciešamie materiāli – sveču nodeguļi, kokvilnas diegs, dažāda tilpuma trauciņi, divi katli un sveču darināšana varēja sākties! Lētākais materiāls, no kā lej sveces, ir parafīns, bet jāņem vērā, ka tam ir daudz veidu, tāpēc kušanas temperatūra dažādiem parafīna veidiem var atšķirties.

Kā gatavo sveci? Parafīnu vai kādu no dabiskajiem vaskiem ūdens peldē izkausē (trauku peldinot katlā ar karstu ūdeni), ja vēlas, pievieno ēteriskās eļļas un krāsu. Sagatavo sveču formu, tajā nostiprinot degli, izkausēto vasku ielej formā vai trauciņā un ļauj sacietēt.

Jāpatur prātā – kausējot vasku nedrīkst aizmirst uz plīts. Sveces, kas gatavotas no pārkarsēta vaska, var plaisāt, degot var saplīst vai notikt citi “brīnumi”. Arī caurvējš sveču liešanas laikā nav vēlams.

Ēterisko eļļu nav ieteicams pievienot ļoti daudz, citādi sveces aromāts būs pārāk uzmācīgs. Paturiet prātā – labāk izvēlēties kvalitatīvas dabiskas smaržvielas, nevis tās, kas gatavotas no ķīmiskām vielām vai spirta.

Apbruņojieties ar pacietību – vidēji lielai svecei istabas temperatūrā jāļauj sacietēt sešas līdz desmit stundas. Procesu nedrīkst steidzināt, sveci ievietojot ledusskapī vai saldētavā. Tad svecei var rasties nopietni defekti.

Paldies visiem dalībniekiem, kas piedalījās šajā nodarbībā! Vienmēr ir labi apgūt ko jaunu un savstarpēji dalīties ar zināšanām!

 

Gunta Paulāne,
Kaunatas tautas nama vadītāja

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0