Ūdenstūrisma attīstības centrā “BĀKA” sākusies astotā sezona

Publicēts 19.06.2018

Ūdenstūrisma attīstības centrs (ŪTAC) “Bāka” pie Lubāna ezera ir iecienīts tūrisma objekts gan Latvijas, gan ārvalstu tūristiem, ūdenssporta cienītājiem un putnu vērotājiem. Uz šejieni vilina Latvijas lielākais ezers Lubāns, skaistās ainavas, tīrā daba, kā arī daudzās aktīvā tūrisma iespējas. Šogad centram aprit jau astotā sezona, kuru atklāja ar velobraucienu apkārt Lubāna ezeram.
Lai radītu sakārtotu un pievilcīgu vidi Lubāna ezera apkārtnē, pirms deviņiem gadiem Rēzeknes novada pašvaldībā tika pieņemts lēmums izveidot mūsdienīgu objektu uz vecās, pussabrukušās sūkņu stacijas bāzes. Projekts “Ilgtspējīga tūrisma attīstība Kupišku lagūnas (Lietuva) un Lubāna ezera (Latvija) apkārtnē” tika īstenots no 2009. gada 20. marta līdz 2011. gada 19. martam, tā finansējums tika piesaistīts Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gada ietvaros.
ŪTAC “Bāka” atrodas īpašā vietā – dabas lieguma “Lubāna mitrājs” teritorijā un platības ziņā lielākā Latvijas ezera – Lubāna piekrastē. No bioloģiskās daudzvei-dības viedokļa tā ir unikāla vieta ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā mērogā, jo Lubāns un zivju dīķi ir viena no svarīgākajām caurceļojošo ūdensputnu atpūtas, ligzdošanas un barošanās vietām. Kopumā teritorijā ir novērotas 224 putnu sugas, 185 no tām šeit ligzdo. Te sastopamas vairākas pasaulē apdraudētas putnu su-gas. Lubāna mitrāja kompleksā ietilpst arī daudz aizsargājamo biotopu – upju palieņu pļavas, neskarti augstie purvi, purvaini meži, boreālie (ziemeļu) meži, melnalkšņu staignāji, parkveida pļavas u.c.
“Bāka” un tās maģiskā un dzīvā apkārtne ir ne tikai putnu, zivju un spāru iemīļota, arī cilvēki te vēlas atgriezties atkal un atkal, lai sportiski, veselīgi un aktīvi pavadītu brīvo laiku. Centra apmeklētāju skaits ar katru gadu pieaug, 2017. gadā tas sasniedza 13 626. Apmeklētāju lielākais pieplūdums ir vasaras sezonā, ne-dēļas nogalēs, kad tūristu skaits dienā ir ap diviem simtiem. Vasarā šeit ir iespēja vērot putnus, brīnišķīgos saullēktus un saulrietus, skaisto skatu uz Lubāna ezeru no laivas vai “Bākas” jumta terases.
Iznomājiet velosipēdu “Bākā” un dodieties braucienā ap ezeru, izjūtot tā patieso plašumu, vai brauciet pa meža trasi, izbaudot dabu, svaigo priežu sila gaisu un putnu dziesmas. Mums ir pieejami divi elektriskie trīsriteņi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
“Bāka” piedāvā arī naktsmītnes, centrā ir pieejamas 14 gultas vietas. “Ūdens istaba” ir divvietīgs numuriņš, “Vēja” un “Uguns” istabas – četrvietīgi numuriņi. Šī gada sākumā iekārtots vēl viens numuriņš ar divām divstāvu gultām.
“Bāka” ir ūdens ieskauta – no vienas puses Lubāns met savu vilni, no otras puses – makšķernieku mazā paradīze – Kvāpānu dīķi, kur ikviens var izmēģināt savu meistarību un veiksmi copējot. Šeit ir iespēja vizināties ar divvietīgajiem kajakiem, metot lokus caur niedru labirintiem, ar SUP airdēļiem, slīdot pa dzidrā ūdens atspulgiem. Vēlaties kaut ko ekstrēmāku? Tad noteikti izmēģiniet vēja dēli Lubāna ezerā, laižoties līdzi vējam, vai slēpojiet vasarā ar ūdensslēpēm un pūsli pie motorlaivas. Sporta laukumā ir iespēja aktīvi uzspēlēt tenisu un volejbolu, pēc spēlēm droši var doties nopeldēties uz tīro Lubāna ezera peldvietu. Savukārt ziemā te ir iespēja slidot un slēpot, vizināties ar kaitu un, protams, nodarboties ar zemledus makšķerēšanu.
Liels prieks, ka “Bākas” pakalpojumus un naktsmītnes ir iecienījuši viesi no ārzemēm. Kāda ģimene no Krievijas katru gadu vasaras sezonā pavada brīvdienas “Bākā” un pēc mūsu sastādītā maršruta apmeklē citas interesantas un skaistas vietas Latgalē. Šie viesi ir iemīlējuši “Bākas” apkārtnes īpašo un mierīgo auru, to, kā saule katru vakaru lēnām slīd plašajā Lubāna ezerā, kā ķeras karūsas rāmajos Kvāpānu dīķos. Viņi saka: “Te ir kaut kas maģisks, cita pasaule, miers, kas liek at-slēgties no ikdienas un baudīt ūdens, niedru un putnu čalas”.
Kad “Bāka” sauc atpakaļ uz mājām… Jā, tā patiešām notiek. Arī mani “Bāka” atsauca atpakaļ uz dzimto pusi – Gaigalavas pagastu, gluži kā Sprīdīti, kurš devies pasaulē laimi meklēt. Bērnībā sapņoju, ka man būs māja pie ezera vai upes, kur varēs vērot, kā saule rotājas ūdeņos, daba mainās un apkārt viss patīkami san. Nu šis sapnis ir piepildījies. Šobrīd varu teikt, ka manas “mājas” ir pie lielā un daudzkrāsainā Lubāna ezera – “Bākā”, par kuru rūpējos, saudzēju un mīlu. Šo vietu nevar neiemīlēt, jo tā ir dzīva, ar savu dabu, sauli, vēju, putniem, lietus lāsēm, gaisu, tā “pievelk” un nelaiž vaļā, liek ar prieku katru rītu doties uz darbu!
Ja vēlaties atpūsties pie dabas, pilnvērtīgi un aktīvi izbaudīt ūdens priekus, baudīt skaistās ainavas un svinēt svētkus, – laipni gaidīti “Bākā”!

Agnese Ceirule, ŪTAC “Bāka” vadītāja

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0