Godina Otrā pasaules kara upuru piemiņu

Publicēts 08.05.2015
Ziedus noliek Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs (no labās) un Vērēmu pagasta pārvaldes vadītājs Vladimirs Bistrovs

8. maija rītā Ančupānu memoriālā notika atceres brīdis, pieminot Otrā pasaules kara upurus un nacisma sagrāvi. Noliekot ziedus pieminekļa „Māte ābele” pakājē, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs aicināja pieminēt ne vien karā kritušos, bet arī cilvēkus, kuru mūžs pagāja kara ēnā: „Otrais pasaules karš atņēma dzīvību vairāk nekā 60 miljoniem cilvēku. Šim skaitlim jāpievieno arī miljoniem cilvēku, kuru dzīves ritēja otrpus kara laukam, taču arī viņi kara postu un smagumu savos likteņos izjuta tikpat skaudri.”

Kā uzsvēra Monvīds Švarcs, šādi piemiņas pasākumi ir jāorganizē katru gadu, taču tos nevajag pārvērst par platformu politiskai reklāmai: „Nedrīkst spodrināt savu slavu uz cilvēku traģēdijas rēķina. Ir nepieņemami, ja politiķi runā par mieru, uzsverot, ka nekas tamlīdzīgs nedrīkst atkārtoties, taču tajā pašā laikā demonstrē savu militāro pārākumu un izrāda gatavību karot. Vislielākais pagodinājums kritušajiem būtu, ja lielvalstu politiķi vienotos, strādātu un sadarbotos, lai mūsdienu pasaulē militāri konflikti nenotiktu.”

Piemineklis Māte ābele Jāatzīmē, ka Otrais pasaules karš bija lielākais bruņotais konflikts cilvēces vēsturē, kurā no 1939. līdz 1945. gadam iesaistījās vairums pasaules valstu. 1945. gada 8. maijā nacistiskā Vācija parakstīja aktu par kapitulāciju, līdz ar to beidzās asiņainākais karš pasaules vēsturē. 8. maijā pasaulē tiek pieminēts sabiedroto – Amerikas Savienoto Valstu, bijušās Padomju Savienības, Francijas un Lielbritānijas – bruņoto spēku vēsturiskais ieguldījums nacisma sagrāvē.

Latvija Otrajā pasaules karā zaudēja gandrīz trešo daļu iedzīvotāju. Vairāk nekā simts tūkstoši Latvijas vīru krita kaujās, karojot abās frontes pusēs. Rēzeknes novadā šobrīd dzīvo ap 20 Otrā pasaules kara veterāni, no kuriem daudzus šajās dienās apciemos arī pagastu pārvalžu darbinieki.

Madara Ļaksa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0