Sadarbībā ar ASV Bruņoto spēku virspavēlniecību uzsākta Silmalas bērnudārza rekonstrukcija

Publicēts 09.06.2016
Foto: Darbu atklāšana. Madara Ļaksa

6. jūnija pēcpusdienā, klātesot Aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim, Amerikas Savienoto Valstu ārkārtējai un pilnvarotajai vēstniecei Nensijai Bikofai Petitai (H.E. Mrs Nancy Bikoff Pettit), svinīgi uzsākts Rēzeknes novada Silmalas pirmsskolas izglītības iestādes rekonstrukcijas projekts. Bērnudārza fasādes siltināšanu ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) finansējumu veiks ASV militārie inženieri, savukārt par saviem līdzekļiem Rēzeknes novada pašvaldība nomainīs dārziņa jumtu.

ASV Bruņoto spēku virspavēlniecības Eiropā, ASV vēstniecības Latvijā un Rēzeknes novada pašvaldības kopīgais civili-militārās sadarbības projekts ir nozīmīgs ar to, ka projekta realizēšanā kopā strādās ASV un Latvijas militārie inženieri un vietējie būvnieki. Projekta pamatdarbus veiks militārie inženieri, kam šie darbi dos iespēju uzlabot savas aroda prasmes, savukārt materiālu piegādi, tehnisko ekspertīzi, kā arī kvalitātes uzraudzību saskaņā ar Latvijas būvnormatīviem veiks un garantijas saistības uzņemsies konkursa kārtībā izraudzīti vietējie būvuzņēmēji – SIA “Velve-AE”. Savukārt jumta vienkāršotā renovācija, par ko Rēzeknes novada pašvaldībai bija izsludināts atsevišķs iepirkums, uzticēta SIA „Green Būve”.

Būvdarbi Silmalā norisināsies visu jūniju. Jāuzsver, ka ASV un Latvijas militārie inženieri darbus veic kā praktiskās mācības – tas nozīmē, ka nedz Latvijas, nedz ASV puse atsevišķu atalgojumu par šo darbu karavīriem nemaksā. Turklāt rekonstrukcijas darbus dārziņā veic inženieri, nevis karavīri, kuri citkārt piedalās militārajās operācijās.

“Civilmilitārās sadarbības projekti palīdz ne tikai vietējām pašvaldībām sakārtot sabiedriskās ēkas, bet arī dod iespēju ASV un Latvijas militārajiem inženieriem attīstīt savas prasmes un sadarbību ar citu valstu karavīriem,” uzrunājot klātesošos, uzsvēra Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Elvīra Pizāne. “Šis projekts sniegs nozīmīgu ieguldījumu visai vietējai sabiedrībai, tāpēc paldies ikvienam, kas iesaistīts projekta realizēšanā.” Jāatzīmē, ka līdzīgi projekti jau vairākus gadus tiek realizēti arī citviet Latvijā, tostarp veikts aktu zāles remonts Liepājas 8. vidusskolā, mācību torņa remonts Ventspils ugunsdzēsības depo, jumta nomaiņa un siltināšana Ogres 1. vidusskolā, logu nomaiņa Alūksnes E. Glika ģimnāzijā, kā arī veikta Naujenes bērnu nama ēkas renovācija, un citi projekti.

Kā pastāstīja Silmalas pirmsskolas izglītības iestādes direktore Jeļena Dzene, bērnudārza saknes ir meklējamas tālajā 1907. gadā. “Mūsu iestādei jau ir 109 gadi. Lielākā daļa Silmalas pagasta iedzīvotāju jau vairākās paaudzēs ir mācījušies tieši šajā mācību iestādē. Šogad vien bērnudārzu apmeklē 50 bērni no Silmalas un Maltas pagasta.” Bērnudārzā tiek īstenotas vairākas izglītības programmas, balstoties uz bērnu vecumu, attīstības spējām un interesēm. Jeļena Dzene zina stāstīt, ka kopš 1992. gada izglītības iestāde atrodas Gorņicas ciemā, 1989. gadā celtajā divstāvu ēkā, kam nupat uzsākti rekonstrukcijas darbi. “Lai nodrošinātu patīkamākus apstākļus gan bērniem, gan darbiniekiem, kā arī ieekonomētu līdzekļus uz apkures izdevumiem un radītu acīm tīkamāku vidi, jau kādu laiku vēlējāmies ēku siltināt, taču tas ir ļoti dārgi, tāpēc esam priecīgi, ka mums ir paveicies saņemt gan finansiālu, gan darbaspēka palīdzību.”

Uzsākot darbus, bērnudārza pagalmā kopīgi tika iestādīta liepiņa, simbolizējot sadarbību un kopīgo darbu, lai bērniem būtu saulaināka nākotne. Kā uzsvēra bērnudārza vadītāja: “Šis būs lielisks piemērs, kad redzam karavīrus strādājam mieram un izaugsmei, ar mērķi celt un būvēt, un, cerams, nepienāks tāda diena, kad viņiem būs jānosargā uzceltais.”

FOTOGALERIJA

Madara Ļaksa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0