Mākoņkalna pagasts

16284.1 ha

Pagasta kopējā platība

2347.3 ha

ūdeņi

8464.9 ha

meži

3523.8 ha

l/s izmantojamā zeme

515

Iedzīvotāju skaits (uz 01.07.2020)

Mākoņkalna pagasts lepojas ar to, ka atrodas Latgales pašā viducī, Latgales augstienē, Rāznas ezera krastā. Pagasta centra, Lipušku ciemata, iedzīvotāji mitinās it kā uz salas — vienā pusē Rāznas ūdeņi, bet otrā — tumšie Latgales sili ar pašu Mākoņkalnu vidū. Ciemojoties pie mums, ir iespēja iepazīties ar ūdeņiem dāsnāko Latvijas ezeru — Rāznu, ko dēvē arī par “Latgales jūru” (platība: 5 756,4 ha), tā piekrastē var jauki atpūsties tveicīgās vasaras pēcpusdienās. Pagasta teritorijā atrodas 21 ezers, tai skaitā daļa Rāznas ezera akvatorijas (1 777 ha) ar sešām salām. Citi lielākie ezeri ir Viraudas, Stībraiša, Ilzas un Kauguru.

Lielākā daļa Mākoņkalna pagasta teritorijas atrodas Rāznas Nacionālajā parkā. Mākoņkalna pagastā atrodas divas Rāznas Nacionālajā parkā esošas dabas lieguma zonas: Mākoņkalna dabas lieguma zona un Soloju ezera dabas lieguma zona. Soloju ezera dabas lieguma zonā pilnībā ietilpst Salāja (Solovju) ezers, kas atrodas pie Dagdas novada robežas, tā platība kopā ar salām ir 184 ha. Jau kopš 1984. gada šai teritorijai piešķirts dabas parka statuss, teritorijas kopējā platība ir 4,1 kvadrātkilometrs. Te saglabājusies krāšņa, cilvēku darbības rezultātā maz izmainīta dabas ainava. Netālu no ezera ir senlatviešu apbedījumu un kulta vietas. Ezera krastā iekārtota atpūtas vieta: viesu mājas “Dana” teritorija.

Rāznas Nacionālais parks izveidots, lai aizsargātu un saglabātu dabas daudzveidību Rāznas ezerā un tam pieguļošajās teritorijās, saglabātu Latgales augstienes centrālajai daļai raksturīgās skaistās ainavas, augu un dzīvnieku valsti. Mākoņkalna pagastā sastopams viens no retajiem Latvijas putniem — melnais stārķis, kura aizsardzībai izveidots ornitoloģiskais liegums. Pagasta teritorijā atrodas vairāki vietējās nozīmes dižkoki.

Click to listen highlighted text!